AKTUALNOŚCI
29 09 2014
Zabezpieczenie logistyczne – sprawdzian w praktyce
  • drukuj
st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

W kolejnym dniu ćwiczenia „Anakonda-14”, batalion logistyczny 12 Brygady Zmechanizowanej (12BZ) w praktyce sprawdzał swoje zdolności zaopatrywania wojsk własnych, dostarczając dziesięć zestawów ze zróżnicowanym ładunkiem niezbędnym do kontynuowania walki.

Podpułkownik Dariusz Krajewski, dowódca batalionu logistycznego, wraz ze swoimi żołnierzami udał się w rejon rozwiniętego brygadowego punktu zaopatrywania, realizując postawione zadania zaopatrzenia wojsk własnych. „Punkt ten jest zorganizowany siłami kompanii zaopatrzenia, której przeznaczeniem jest zabezpieczenie logistyczne działań bojowych pododdziałów 12BZ. Jej główne zadanie to zasilanie pododdziałów dostawami zaopatrzenia we wszystkich klasach oraz świadczenie usług specjalistycznych” – podkreślił podpułkownik Krajewski.

Kompania składa się z czterech plutonów: 1 i 2 pluton zaopatrzenia odpowiada za gromadzenie, przechowywanie i odtwarzanie środków bojowych na rzecz pododdziałów. Pluton gospodarczy realizuje zadania związane ze świadczeniem usług specjalistycznych na bazie rozwiniętej pralni, łaźni i piekarni. Natomiast pluton składowania umożliwia przechowywanie żywności, materiałów pędnych i smarów oraz wody pitnej w dużej ilości. Brygadowy punkt zaopatrywania odtwarzał zużyte środki bojowe, zaopatrywał wojska własne w materiały pędne i smary oraz żywność dostarczeniem ładunku o całkowitej masie 300 ton.

Taki scenariusz realizowany jest codziennie w godzinach porannych siłami i środkami przełożonego, natomiast kompania zaopatrzenia będzie odtwarzała te zapasy na koniec doby walki w pododdziałach bojowych brygady. Po raz pierwszy w praktyce 1 Brygada Logistyczna ma możliwość sprawdzenia współdziałania z batalionem logistycznym 12 Brygady. Jest do cenne doświadczenie, które pozwala doskonalić swoje umiejętności w warunkach zbliżonych do bojowych.Fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

Zespół Prasowo-Informacyjny Ćwiczenia

‹‹ cofnij