AKTUALNOŚCI
25 03 2015
Brak zagrożenia skażeniami
  • drukuj
mł. chor. Jacek Wiśniewski

 Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe dowodzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zakończyło działania związane z identyfikacją skażeń w miejscu znalezienia beczek, na terenie Nadleśnictwa Świętoszów.

 

Wojskowi chemicy z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń z Warszawy, 6 batalionu chemicznego ze Śremu, 4 pułku chemicznego z Brodnicy oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa zakończyli działania związane z identyfikacją i usunięciem substancji chemicznych  znalezionych na terenie Nadleśnictwa Świętoszów.

 

10 marca pracownicy firmy saperskiej „Rad-Min” oczyszczający tereny leśne byłego poligonu wojsk radzieckich znaleźli 16 beczek stalowych z nieznaną substancją chemiczną. W związku z potencjalnym zagrożeniem jakie mogło stanowić odkryte składowisko, Wojewoda Dolnośląski wystąpił z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie administracji publicznej w sytuacji kryzysowej. Na podstawie pozytywnie zaopiniowanego wniosku do działania przystąpili wojskowi chemicy. Żołnierze przeszukali dokładnie wskazany rejon, w wyniku czego znaleziono pięć dodatkowych beczek z  napisami w języku rosyjskim „Śmiertelna Trucizna”. Pobrali próbki substancji i przeprowadzili analizy w Mobilnym Laboratorium Chemicznym, jednocześnie przekazali materiał do badań w innym stacjonarnym laboratorium, aby potwierdzić uzyskane wyniki. Przeprowadzone analizy wykazały, że w beczkach znajduje się mieszanina różnych substancji służących do pozorowana skażeń chemicznych, jednocześnie wykluczyły obecność Bojowych Środków Trujących.

 

Po sprawdzeniu, czy nie istnieje zagrożenie dla środowiska naturalnego beczki wraz z zawartością zostały umieszczone w szczelnych pojemnikach i przetransportowane do składu w Komorowie, gdzie zostaną poddane utylizacji.

 

                         Rzecznik Prasowy

     Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

 

                       ppłk Piotr WALATEK

 

 

Zdjęcia: mł. chor. Jacek Wiśniewski

‹‹ cofnij