AKTUALNOŚCI
26 03 2015
Media tour w Orliku 6
  • drukuj
kpt. Janusz Szczypiór

Z dwudniową wizytą w Polskim Kontyngencie Wojskowym Orlik 6 stacjonującym w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach przebywali przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wraz z  delegacją Klubu Generałów Lotnictwa.

 

W imieniu Dowódcy Generalnego RSZ do bazy w Szawle przybył gen. dyw. pil. Leszek  CWOJDZIŃSKI, natomiast Dowódcę Operacyjnego RSZ reprezentował płk. Krzysztof WYDERKIEWICZ. Delegację przywitał dowódca PKW Orlik 6 ppłk pil. Piotr IWASZKO. Następnie goście mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem litewskiej bazy lotniczej oraz polskiego i włoskiego kontyngentu wojskowego.

 

Pierwszego dnia wizyty gościom towarzyszył Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Jarosław CZUBIŃSKI. Następnie przybyli goście odwiedzili miejsce stacjonowania polskich i włoskich  lotników. W trakcie pobytu w miejscu stacjonowania polskiej pary dyżurnej (QRA) przybyli mieli okazję obserwować przygotowania przedstartowe i starty polskich myśliwców MiG-29M z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Ostatnim punktem wizyty było odwiedzenie jednego z ważniejszych miejsc na religijnej mapie Litwy, Górze Krzyży, znajdującej się nieopodal Szawle. W trakcie pobytu, zgodnie z tradycją wszystkich „Orlików”, także 6 zmiana PKW pozostawiła po sobie pamiątkowy krzyż, który został poświęcony przez kapelana 23 BLT – Ks. kpt. Karola SKOPIŃSKIEGO.

 

Wizyta w bazie miała wyjątkowo bogatą oprawę medialną, na której obecni byli przedstawiciele wielu polskich mediów (TVP, TVN oraz Nasza Armia), jak również prasy „branżowej” (Skrzydlata Polska, Przegląd lotniczy, Polska Zbrojna, Lotnictwo/Nowa Tech. Wojsk., Armia).

 

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od uroczystej zbiórki żołnierzy kontyngentu, w której uczestniczyli przybyli goście. W trakcie pobytu odwiedzono również  Muzeum Zimnej Wojny w miejscowości Plateliai położonej ok. 100 km od Szawle. Wizyta w Muzeum Zimnej Wojny była ostatnim punktem odwiedzin polskich żołnierzy pełniących swoje obowiązki na Litwie.

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Janusz Szczypiór

‹‹ cofnij