AKTUALNOŚCI
29 03 2015
Polscy lotnicy w "Runway Run" w Szawlach
  • drukuj

 

W minioną sobotę na terenie bazy lotniczej litewskich Sił Zbrojnych w Szawlach polscy lotnicy wzięli udział w tradycyjnym 3 kilometrowym biegu  „Runway Run 2015”.

 

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych frekwencja była nadspodziewanie wysoka. Tegoroczna edycja „Runway Run” była niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju okazją do zapoznania się ze statkami powietrznymi będącymi na wyposażeniu kontyngentów biorących udział w misji Baltic Air Policing  oraz z ich wyposażeniem technicznym i uzbrojeniem.

  

 

Można było obejrzeć polskie MiG-i 29 M z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, włoskie Eurofightery Typhoon, które razem z kontyngentem polskim stacjonują na terenie szawelskiej bazy lotniczej, hiszpańskie Eurofightery z bazy Amari w Estonii oraz belgijskie F-16 wspierające nas z Malborka.

 

 

Punktualnie o 12.00 rozpoczął się bieg po pasie startowym szawelskiego lotniska. Wzięło w nim udział około tysiąca biegaczy a wśród nich: żołnierze PKW Orlik 6, włoscy lotnicy, amerykańscy Rangersi, oraz liczni mieszkańcy Szawli i okolic. Przedział wiekowy biegaczy był bardzo szeroki, bowiem biegły zarówno dzieci jak i dorośli. Nierzadko na linię startu stawiały się całe rodziny, nawet ze swoimi czworonogami. Można było zaobserwować biegnących pojedynczo i walczących o każdą sekundę oraz całe grupy, dla których ważniejszy od osiągniętego wyniku był udział w biegu. Niektórzy biegli trzymając w ręku flagi państwowe swojego kraju a inni, dla utrzymania równego tempa, ze śpiewem na ustach. Na wszystkich uczestników biegu po przekroczeniu linii mety czekała gorąca herbata oraz ciepły posiłek, a dla tych najlepszych nagrody za osiągnięte wyniki.

 

 

tekst i zdjęcia: kapitan Janusz Szczypiór

‹‹ cofnij