AKTUALNOŚCI
23 04 2015
Wizyta delegacji Dowództwa Wojsk Lądowych Armii USA w Europie
  • drukuj
st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

W Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) przebywała delegacja Dowództwa Wojsk Lądowych Armii Stanów Zjednoczonych Ameryki w Europie (USAREUR).

 

Delegacji przewodniczył pułkownik Jimmy Hall, zastępca Szefa Sztabu - Szef G6 USAREUR, dowódca 5 Dowództwa Wojsk Łączności (5th Signal Command). Delegacji towarzyszył attache wojskowy przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie pułkownik Raymond Wojcik.

 

Celem wizyty było określenie współpracy w ramach przedsięwzięć realizowanych w obszarze dowodzenia i łączności w ramach programu Inicjatywa Sił Połączonych (Connected Forces Initiative -CFI). Podejmujący amerykańską delegację, Szef Zarządu Łączności i Informatyki J6 DO RSZ płk Marek Stolarz, w trakcie wizyty zapoznał gości z realizowanym przez zarząd zakresem zadań w obszarze łączności i informatyki oraz wyzwaniami dla systemów wsparcia dowodzenia i łączności wynikającymi z wdrożenia w 2014 r. w Siłach Zbrojnych  RP nowego systemu kierowania i dowodzenia.

 

Pułkownik Jimmy HALL w swoim wystąpieniu, nawiązując do bieżącej sytuacji politycznej, podkreślił wagę podjęcia wspólnych działań, zwłaszcza w obszarze dowodzenia i łączności, na rzecz zwiększania zdolności do prowadzenia ćwiczeń i operacji przez członków sojuszu.  W trakcie wizyty poruszono kwestie planowania, koordynowania oraz problemy interoperacyjności w systemach łączności i sieciach wymiany informacji.

 

Spotkanie zakończono wpisem do księgi pamiątkowej DO RSZ oraz wspólnym zdjęciem.

 

Tekst: ppłk Tomasz Ujma

Zdjęcia: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

‹‹ cofnij