AKTUALNOŚCI
27 04 2015
PKW ORLIK zakończył misję na Litwie
  • drukuj
 
 
Kontyngent Wojskowy Orlik 6 zakończył dyżur bojowy w natowskiej misji Baltic Air Policing. 4 myśliwce MiG-29M opuściły litewską bazę lotniczą w Szawlach i wylądowały w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
 

Już po raz szósty polscy żołnierze pojechali w rejon Państw Bałtyckich, aby zapobiegać naruszeniom przestrzeni powietrznej, patrolować i w razie potrzeby udzielać pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych. Do ich zadań należało także szkolenie personelu litewskich obsad stanowiska dowodzenia bazy oraz personelu nawigatorskiego w zakresie zabezpieczenia misji Air Policing. PKW ORLIK 6 liczył 110 żołnierzy i pracowników wojska. Piloci spędzili w powietrzu ponad 250 godzin. Trzon kontyngentu wystawiła 23 Baza Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.

 

W powitaniu kontyngentu uczestniczyli wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, szef sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński, dowódca generalny RSZ generał broni pilot Lech Majewski, Inspektor Sił Powietrznych generał dywizji pilot Jan Śliwka oraz dowódca 3 SLTr generał brygady pilot Mirosław Jemielniak.

                                                                             

                                                                                    ***

 

 

Pełnienie misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej przez PKW Orlik 6 rozpoczęło się zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dla Polaków był to już szósty udział w misji Baltic Air Policing. Wcześniej uczestniczyli w niej w roku 2006, 2008, 2010, 2012 i 2014. Jednak po raz pierwszy polscy żołnierze wystąpili w roli państwa wspierającego (support nation) a nie wiodącego (lead nation). Różnica polega głównie na tym, że ‘lead nation’ pełni dyżury bojowe w systemie 24/7 przez cały okres trwania misji, a ‘support nation’ pełni dyżury w systemie 24/7 w tygodniowych cyklach na zmianę z innym krajem pełniącym taką samą funkcję – w tym przypadku z kontyngentem hiszpańskim stacjonującym w Amari w Republice Łotewskiej. PKW liczył 110 żołnierzy i pracowników wojska a jego głównym wyposażeniem były 4 myśliwce MiG-29M wraz z całym zapleczem technicznym i logistycznym. Swoją misję w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach PKW Orlik 6 rozpoczął 8 stycznia br. Ostatni dyżur bojowy polscy piloci zakończyli 26.04.2015r. W trakcie czterech miesięcy pełnienia swoich obowiązków w ramach misji Baltic Air Policing wykonanych zostało 216 lotów a w piloci spędzili w powietrzu ponad 250 godzin. Misja Baltic Air Policing była dla naszych pilotów świetną okazją do wymiany doświadczeń w trakcie wspólnych treningów z pilotami innych państw (pilotami włoskimi, hiszpańskimi i belgijskimi). Dodatkową okazją do podnoszenia swoich umiejętności był udział pilotów PKW Orlik 6 w zakończonym wczoraj ćwiczeniu BRTE (Baltic Region Training Event).    

 

 

tekst: kapitan Janusz Szczypiór
zdjęcia: kapitan Włodzimierz Baran 3 SLTr

 

 

‹‹ cofnij