AKTUALNOŚCI
27 04 2015
Ponowne zmagania w Dancon March
  • drukuj

 

 

26 kwietnia 2015 roku około 800 żołnierzy z różnych kontyngentów pełniących misję w Kosowie wzięło udział w wiosennej edycji marszobiegu „Dancon March”.

 

Tym razem duńscy żołnierze zorganizowali marszobieg na dwóch trasach, które liczyły 25 i 50 kilometrów, a przebiegały w zróżnicowanym terenie w okolicach bazy Novo Selo. Polski Kontyngent Wojskowy reprezentowało ponad 20 żołnierzy.

 

W niedzielny poranek do bazy Novo Selo przybyły pojazdy z uczestnikami marszu z baz Bondsteel i  Film City. Po przybyciu, każdy z uczestników musiał się zarejestrować oraz zważyć plecak, którego masa zgodnie z wymogami nie mogła być mniejsza niż 10 kg. Punktualnie o godzinie 9.00 padł sygnał do startu.

 

Reprezentacja polskiego kontyngentu poradziła sobie doskonale na trudnej trasie, która wiodła w dużej mierze przez teren górzysty. Na dystansie 25 kilometrów najlepszym wśród żołnierzy XXXI zmiany PKW okazał się młodszy chorąży Lech Wojciechowski (OŻW Elbląg) uzyskując czas 3h i 37 min. Tuż za nim przybył na metę kapitan Jacek Kaczorowski (8pplot Koszalin), który pokonał trasę w 3h i 58 min. Natomiast na dystansie 50 kilometrów najlepszymi wśród polaków okazali się ex aequo kapitan Michał Pisawocki (OSŻW Mińsk Mazowiecki)  i podporucznik Tomasz Grodzicki (OSŻW Mińsk Mazowiecki) czas 8h i 50 min.

 

Rywalizacja była zacięta. Każdy chciał być pierwszy ale tak naprawdę ten kto pokonał trasę - był zwycięzcą. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz certyfikat ukończenia marszobiegu.

 

 

* * *

 

 

Dancon March odbywa się cyklicznie od 1977 roku. Organizowany jest przez Duńskie Siły Zbrojne wszędzie tam, gdzie duńscy żołnierze pełnią misję.


W tegorocznej wiosennej edycji udział wzięli żołnierze z takich krajów jak: Austria, Dania, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Węgry, Włochy.

 

 

 

tekst: major Jarosław Fedyniuk
zdjęcia: sierżant Marek Kopeć

‹‹ cofnij