AKTUALNOŚCI
30 04 2015
COM-DKM i BLMW w ćwiczeniu Dynamic Mercy 2015
  • drukuj

 

 

W środę, 29 kwietnia, Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego i Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyły w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mercy 2015. To cykliczne przedsięwzięcie kilku państw poświęcone współpracy międzynarodowych sił wydzielonych do prowadzenia akcji ratowania życia na morzu.

 

Ćwiczenie rozpoczęło się przed godziną 10.00, gdy z Połączonego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Szwecji (Joint Rescue Coordination Centre Sweden) do COM-DKM spłynęła informacja o zaginionym samolocie. Lecąca z Polski do Szwecji maszyna z sześcioma osobami na pokładzie nie nawiązała kontaktu ze szwedzką służbą ruchu lotniczego.

 

Obsada Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego COM-DKM zaalarmowała wydzieloną do ćwiczenia załogę dyżurną śmigłowca ratowniczego Mi-14 PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego (Darłowska Grupa Lotnicza). O godzinie 10:32 maszyna wystartowała z lotniska i skierowała się do rejonu prowadzenia akcji. Zadaniem jej załogi było odnalezienie w wyznaczonym rejonie poszukiwań rozbitków lub miejsca wodowania samolotu.

 

W tegorocznej edycji ćwiczenia Dynamic Mercy uczestniczą centra koordynacji ratownictwa, wojskowe i cywilne jednostki nawodne, samoloty i śmigłowce z siedmiu państw: Danii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Szwecji oraz Niemiec. Według ćwiczących, największą trudność podczas tego typu rzeczywistych akcji poszukiwawczych stanowi przekazanie funkcji koordynatora akcji SAR (Search and Rescue - Poszukiwania i Ratownictwa). Dlatego w trakcie Dynamic Mercy 2015 do każdego z epizodów wprowadzane są sukcesywnie kolejne elementy wymuszające przekazanie tej funkcji pomiędzy poszczególnymi centrami koordynacyjnymi. Scenariusz manewrów oparty jest na doświadczeniach z przebiegu rzeczywistych akcji ratowniczych prowadzonych w ostatnich latach na Bałtyku.

 

 

 

 

                                                                         

                                                                                 ***

 

 

Ćwiczenie Dynamic Mercy jest połączonym międzynarodowym przedsięwzięciem, którego głównym celem jest sprawdzenie zdolności do współdziałania zarówno wojskowych jak i cywilnych centrów ratowniczych w sąsiadujących ze sobą krajach. W organizowanych co dwa lata manewrach chodzi również o praktyczne przećwiczenie prowadzenia akcji ratowniczych w graniczących ze sobą narodowych strefach odpowiedzialności na morzu. W trakcie ćwiczenia prowadzona jest także wymiana personelu pomiędzy poszczególnymi centrami koordynacyjnymi i ćwiczącymi jednostkami, dzięki czemu możliwa jest efektywna weryfikacja procedur działania i wykorzystanie najlepszych praktyk.

 

tekst: kmdr ppor. Piotr Wojtas/COM-DKM, kmdr ppor. Czesław Cichy/BLMW

foto: kmdr ppor. Czesław Cichy

‹‹ cofnij