AKTUALNOŚCI
26 05 2015
Ambasador USA z wizytą w DO RSZ
  • drukuj
st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

26 maja br. Stephen Mull, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce po raz pierwszy odwiedził Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych i spotkał się z Dowódcą Operacyjnym RSZ generałem broni Markiem Tomaszyckim. Uroczystość miała charakter połączony z obchodami Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

 

W trakcie wizyty w DO RSZ Ambasador Mull zapoznał się m.in. ze strukturą i zadaniami Dowództwa z uwzględnieniem zmian w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, zakresem realizowanej przez Dowództwo współpracy międzynarodowej oraz zaangażowaniem Sił Zbrojnych RP w misje poza granicami kraju.

 

Podczas rozmów poruszono również kwestie związane z przygotowaniami do kolejnej edycji ćwiczenia pk. Anakonda ze szczególnym uwzględnieniem zwiększonego zaangażowania ze strony Armii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ćwiczenie zaplanowane na czerwiec 2016 roku odbędzie się w pięciu wymiarach: lądowym, powietrznym, morskim, ochrony cyberprzestrzeni a także w środowisku elektromagnetycznym. Swój akces zgłosiło już 18 krajów.

 

Druga części spotkania związana była z wręczeniem wyróżnienia Dowódcy XV zmiany PKW Afganistan oraz uroczystościami z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

 

Ambasador Stephen Mull na uroczystej zbiórce wręczył przyznany przez Prezenta Stanów Zjednoczonych Ameryki medal Legia Zasługi (Legion of Merit) pułkownikowi Adamowi Słodczykowi za szczególnie godną uznania służbę i profesjonalne dowodzenie XV zmianą PKW w Afganistanie. Gospodarz spotkania, Dowódca Operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki pogratulował i podziękował płk Adamowi Słodczykowi za poświęcenie i trud włożone w dowodzenie na XV zmianie PKW Afganistan. Przypomniał również nasze zaangażowanie w misję ISAF, poniesioną ofiarę i wysiłek wielu ludzi składający się na jej sukces. W swoim wystąpieniu generał Tomaszycki nawiązał również do  uroczystości z okazji Dnia Weterana i Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, który w najbliższych dniach będziemy uroczyście obchodzić: „Właśnie dzisiaj w Dowództwie Operacyjnym oddajemy cześć naszym żołnierzom, tym którzy zginęli, ale również tym, którzy ponieśli rany i kontuzje, którzy są częścią naszego wojskowego środowiska, o których pamiętamy. Wielokrotnie odwołujemy się do tradycji i historii oręża polskiego, wielkich bitew, czcimy kombatantów z II wojny światowej oraz innych konfliktów. My mamy tutaj swoich weteranów, którzy poświęcali życie i zdrowie w misjach pokojowych, stabilizacyjnych m.in. w Afganistanie. Musimy o nich pamiętać, bo oni są Naszą historią, którą My dzisiaj tworzymy”.

 

Dziękując za zasługi płk. Słodczykowi Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull podkreślił „Spotykamy się tutaj, aby uhonorować jednego z najznakomitszych polskich oficerów. Jego przywództwo było kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa misji NATO w Afganistanie. Nasze bezpieczeństwo jest na tyle mocne na ile mocni są sojusznicy. Pułkownik Słodczyk jest dokładnie takim sojusznikiem jakiego chcemy mieć po naszej stronie. Nie możemy życzyć sobie lepszego przyjaciela niż Polska. Jesteśmy wdzięczni za polskie poświęcenie, odwagę i walkę ramię w ramię z żołnierzami Amerykańskimi podczas misji NATO w Afganistanie. Panie pułkowniku dziękuję za doskonałe przywództwo i za wszystko co Pan zrobił żeby wzmocnić sojusz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską”.

 

Głos zabrał również płk Adam Słodczyk, który podziękował Dowódcy Operacyjnemu oraz Ambasadorowi USA w Polsce za odznaczenie: Panie Generale bez wsparcia Pana podwładnych realizacja tego zadania  byłaby niemożliwa i za to wsparcie bardzo serdecznie dziękuję. Panu Ambasadorowi chciałbym podziękować, za żołnierzy Gwardii Narodowej Stanu Illinois, którzy byli integralną częścią XV zmiany pod dowództwem pułkownika Laurenta Legranda. Bez nich zadanie to byłoby bardzo trudne, za co również serdecznie dziękuję. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim tym, których tutaj nie ma. Dziękuję wszystkim za wysiłek, trud i wparcie podczas całej misji, jest to wyróżnienie dla mnie i dla całej XV zmiany. Jeszcze raz dziękuję za to, że dzięki Wam XV zmiana zakończyła się sukcesem”.

 

Oficjalną część uroczystości zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

***

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, upoważniony Ustawą Kongresu z 20 lipca 1942 roku, przyznał Legię Zasługi pułkownikowi Adamowi Słodczykowi, z Wojsk Lądowych RP za wyjątkowe zasługi na służbie jako Dowódca XV zmiany Polskich Sił Zadaniowych od maja 2014 roku do grudnia 2014 roku.

 

 

Podpisano w Waszyngtonie, 31 grudnia 2014 roku
Sekretarz Armii, John McHugh
Sekretarz Obrony Chuck Hagel

 

Pułkownik Słodczyk znacząco przyczynił się do podwyższenia bezpieczeństwa w Strefie Bezpieczeństwa Bagram, jednocześnie pomagając w okresie przejściowym pomiędzy operacją Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa i operacją Resolute Support w Afganistanie. Objął dowództwo nad misją na poziomie brygady przy jednoczesnej ponad pięćdziesięcioprocentowej redukcji liczebności personelu. Dowodząc Polskimi Siłami Zadaniowymi, umiejętnie zarządzał jednostką, kierując się dobrem ogółu i misją Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa. Wcielił w życie zbiorowy program szkoleniowy sił szybkiego reagowania, współpracując z siłami z Czech, Jordanii i Stanów Zjednoczonych, dbając o ich płynną integrację. Pułkownik Słodczyk wprowadził program inwentaryzacji i zarządzania mieniem dla Stanów Zjednoczonych i Polski, w wyniku którego została potwierdzona poprawność zaewidencjonowania mienia o wartości 30 milionów dolarów, jak również ujawniona została różnica inwentaryzacyjna na kwotę ponad 500 000 dolarów, która następnie została odpowiednio zwrócona. Jako najstarszy rangą polski doradca w Afganistanie, służył cenną radą i pomocą w działaniach sił koalicyjnych, w szczególności w stosunku do polskich Wojsk Lądowych podlegających pod amerykańskie siły w Afganistanie. Podczas trudnego okresu przejściowego poprzedzającego operację Resolute Support, przywództwo i doświadczenie pułkownika Słodczyka okazały się kluczowe dla dalszego rozwoju i samodzielności afgańskich Sił Bezpieczeństwa. Te wspaniałe wysiłki, przywództwo i osobista inicjatywa pułkownika Słodczyka wpisują się w najlepszą tradycję służby wojskowej i przynoszą zaszczyt jemu, Wojskom Lądowym RP i jego krajowi.

 

Tekst: Jolanta Maciaszek
Zdjęcia: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek, st. chor. Waldemar Młynarczyk

‹‹ cofnij