AKTUALNOŚCI
24 06 2015
Wizyta Połączonego Dowództwa Operacyjnego SZ
  • drukuj

 

 

Dwudniową wizytę w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych złożyła delegacja Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Macedonii z generałem dywizji Metodiją Velichkovskim  na czele.

 

Macedońskiego dowódcę przyjął na rozmowie generał broni Marek Tomaszycki - Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Następnie gość wysłuchał wraz z towarzyszącymi mu oficerami informacji na temat struktury, zadań oraz zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zaprezentowano również funkcjonowanie nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, polskie zaangażowanie w misjach i operacjach poza granicami kraju - szczególnie polskie zaangażowanie na Bałakanach oraz organizację i zadania dowództwa. Omówiono także system zarządzania kryzysowego w Polsce. Podczas wizyty, zapoznano także macedońskich gości z zadaniami oraz aktywnością jednostek bezpośrednio podległych DO RSZ.

 

Generał Velichkovski podkreślił, że celem jego pobytu w Polsce było omówienie inicjatyw, które pozwolą rozwinąć w najbliższej przyszłości potencjalne obszary współpracy obu państw i możliwe jej formy. Z dużym zainteresowaniem rozmawiano również o doświadczenia z ćwiczenia Anakonda 14 oraz o przygotowaniach do kolejnej jego edycji zaplanowanej na 2016 rok.

 

Wizytę zakończył wpis do księgi pamiątkowej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz wspólne  zdjęcie.

 

W spotkaniu z delegacją z Macedonii udział wzięli m.in. przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich oraz kadra dowódcza DO RSZ.

 

 

tekst: major Agnieszka Kossowska

zdjęcia: starszy chorąży marynarki Arkadiusz Dwulatek 

 

‹‹ cofnij