AKTUALNOŚCI
26 07 2015
Instruktorzy z EULEX szkolą polskich żołnierzy
  • drukuj
ks. ppor. Przemysław Tur

23 lipca br. w bazie Novo Selo odbyło się praktyczne szkolenie ogniowe prowadzone przez instruktorów służących w kraju w poddziałach antyterrorystycznych Policji Państwowej, a obecnie wykonujących zadania mandatowe w strukturach EULEX w Republice Kosowa.

 

W szkoleniu wzięli udział żołnierze z kompanii manewrowej. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie żołnierzy z technikami doskonalącymi w posługiwaniu się bronią krótką i długą. Żołnierze stawili się na szkolenie w pełnym oporządzeniu. Instruktorzy zademonstrowali sposoby na  przeładowywanie broni jedną ręką podczas braku możliwości użycia obu dłoni np. po zranieniu, postrzale lub oberwaniu kończyny. Ponadto zaprezentowano techniki samodzielnego usuwania zacięcia broni podczas strzelania przy wykorzystaniu drugiego egzemplarza broni. Żołnierze doskonalili przemieszczanie się w zespołach dwu i pięcioosobowych z wykorzystaniem wzajemnego ubezpieczenia.

 

Instruktorzy z Eulexu starali się podczas ćwiczeń zainicjować trudne sytuacje i problemy, które mogą wyniknąć podczas działań bojowych.

 

Wspólne ćwiczenia żołnierzy i policjantów są okazją do podwyższania poziomu interoperacyjności oraz przekazywania doświadczeń.

 

 

 

Tekst: porucznik Grzegorz Jasianek

Zdjęcia: ksiądz podporucznik Przemysław Tur

 

 

 

‹‹ cofnij