AKTUALNOŚCI
27 07 2015
Generał Tomaszycki z wizytą na Ukrainie
  • drukuj
st. chor. sztab. Wacław Kwaśny

W dniach 23-24 lipca br. generał broni Marek Tomaszycki, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych przebywał z wizytą na Ukrainie, w związku z ćwiczeniem pk. "RAPID TRIDENT-2015" oraz seminarium poświęconemu wnioskom operacji antyterrorystycznej.

 

Strona ukraińska zorganizowała seminarium na temat: wnioski z ATO (operacji antyterrorystycznej). W trakcie seminarium, gospodarze przedstawili kompletne doświadczenia z operacji prowadzonej na wschodzie Ukrainy. Prezentowane informacje gromadzono w ramach systemu wymiany doświadczeń z obszarów: operacyjnego, działań specjalnych, rozpoznania i walki elektronicznej oraz logistycznego. Szczegółowo omówiono sposób ochrony ludności  i infrastruktury w przypadku prowadzenia działań na własnym terytorium z udziałem wojsk specjalnych i artylerii. Podkreślono wagę przewagi informacyjnej w prowadzeniu operacji ATO. W seminarium uczestniczyli: oficerowie flagowi z USA z generałem broni Frederickiem Benem Hodgesem na czele,  krajów NATO oraz Szwecji i Gruzji.

 

W dalszej części wizyty generał broni Marek Tomaszycki towarzysząc  wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi obserwował ćwiczenie pk. "RAPID TRIDENT-2015". Polacy wspólnie z 1800 żołnierzami z 17 innych państw biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu, które od kilku dni odbywa się w Międzynarodowym Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Polskę reprezentuje pluton z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wraz z ratownikami medycznymi oraz łącznościowcami i zabezpieczeniem oraz oficerami z Dowództwa Wielonarodowej Brygady z Lublina. Łącznie w ćwiczeniu bierze udział 42 Polaków wyposażonych w uzbrojenie indywidualne, środki łączności oraz pozoracji.

 

W Akademii Wojsk Lądowych we Lwowie, generał Tomaszycki był obecny przy podpisaniu porozumienia technicznego między Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Litewskiej, Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Obrony Narodowej Ukrainy w sprawie szczegółowych aspektów funkcjonowania wspólnej międzynarodowej jednostki LITPOLUKRBRIG.

 

Tekst: Jolanta Maciaszek

Zdjęcia: st. chor. sztab. Wacław Kwaśny

‹‹ cofnij