AKTUALNOŚCI
29 08 2015
Generał Tomaszycki spotkał się z Dowódcą Wojsk Lądowych USAREUR
  • drukuj

 

W piątek, 28 sierpnia 2015r. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki oraz dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie – generał broni Frederick Ben Hodges  przebywali wspólnie z wizytą w Krakowie.

 

 

Spotkanie odbyło się na terenie 1 Regionalnego Ośrodka Naprowadzania i Dowodzenia. Wizyta miała charakter roboczy a głównym jej celem było zapoznanie się ze stanem przygotowań do kolejnej edycji ćwiczenia szczebla operacyjnego Anakonda zaplanowanego na 2016 rok. Jego organizatorem i kierownikiem od 2006 roku jest Dowódca Operacyjny RSZ.

 

- Jestem bardzo usatysfakcjonowany osiągnięciami naszej dotychczasowej współpracy. Idea współdziałania wojsk sojuszniczych na dużą skalę jest bardzo ważna – powiedział po rozmowie z Dowódcą Operacyjnym dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie.

 

- Ćwiczenie ANAKONDA-16 jest dla nas dużym wyzwaniem i jednocześnie okazją do sprawdzianu współdziałania sojuszniczego państw NATO – podkreślił Dowódca Operacyjny RSZ generał broni Marek Tomaszycki.

 

Spotkanie dowódców w 1 Regionalnym Ośrodku Naprowadzania i Dowodzenia poprzedziła wizyta generała Tomaszyckiego w podległym mu Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego (COLąd – DKL). Dowódca  COLąd – DKL generał dywizji dr Cezary Podlasiński zapoznał przełożonego z bieżąca działalnością Centrum, aktualnymi problemami i stanem zaawansowania prac infrastruktury do rozwinięcia polskiego dowództwa Operacji Unii Europejskiej Państw Grupy Wyszehradzkiej Dyżuru 2016/I (EU OHQ BG V4). Była to także okazja do zapoznania Dowódcy Operacyjnego ze stanem przygotowań do nadchodzących wyzwań szkoleniowych czekających COLąd- DKL, jakimi w najbliższych miesiącach będą ćwiczenia i treningi: JESIEŃ-15, DRAGON-15 i COMMON CHALLENGE-15.

 

 

tekst i zdjęcia: kpt. Justyna Balik

‹‹ cofnij