AKTUALNOŚCI
05 02 2016
Koordynacja do ANAKONDA-16 w krakowskim Centrum
  • drukuj

 

 

Najważniejsze wyzwanie szkoleniowe Sił Zbrojnych RP 2016 roku – ćwiczenie z wojskami pk.: ANAKONDA-16 było tematem dwudniowego spotkania, które odbyło się na terenie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa w Krakowie.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dowództw dywizji i jednostek tworzących ugrupowanie komponentu lądowego, zaangażowanych w ćwiczenie ANAKONDA-16 oraz żołnierze armii sojuszniczych – m.in. Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO w Izmirze (LANDCOM), Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód (MNC-NE) oraz USA Army Europe.

Głównym tematem obrad były kwestie związane z planem operacji komponentu lądowego, problematyką związaną ze zmianami podporządkowania wojsk przed i w czasie prowadzonych działań oraz szeregiem przedsięwzięć będących w odpowiedzialności CIMIC.  

 

Podczas tych dwudniowych spotkań, których gospodarzem był dowódca krakowskiego Centrum – generał dywizji dr Cezary Podlasiński, w poszczególnych, specjalistycznych grupach nawiązując i kontynuując współpracę, podjęto wiele dyskusji i  konsultacji, których wymagały szczegółowe ustalenia przyszłego współdziałania sojuszników w czasie ćwiczenia.

 

Żołnierze z Polski i ich sojusznicy z Europy i USA wymielili wiele konstruktywnych spostrzeżeń i uwag, niejednokrotnie dzieląc się bogatym doświadczeniem zdobytym podczas udziału w innych ćwiczeniach międzynarodowych.  

 

Zakończone w czwartek warsztaty były kolejnym ze spotkań, jakie odbyło się w związku z czerwcowym ćwiczeniem pk. ANAKONDA-16. Tegoroczna edycja ćwiczenia organizowanego przez Dowództwo Operacyjne RSZ we współpracy z Dowództwem Wojsk Lądowych USA w Europie(USAREUR) będzie jednym z największych manewrów wojskowych organizowanych w tym roku na terenie Polski.

 

 

tekst i zdjęcie: mjr Justyna Balik

‹‹ cofnij