AKTUALNOŚCI
26 02 2016
100 dni w MON
  • drukuj

„Tych kilka miesięcy było poświęcone przede wszystkim rozpoczęciu zmian w armii. Dobrych zmian. Skoncentrowaliśmy się na umożliwieniu funkcjonowania armii, jako nowoczesnej struktury, która będzie broniła bezpieczeństwa Polski, bo to jest zasadnicza funkcja” powiedział w piątek podczas konferencji minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 

 

26 lutego  odbyła się konferencja prasowa ministra Antoniego Macierewicza, podczas której szef MON podsumował sto dni pracy w resorcie obrony narodowej.

 

Rozpoczynając podsumowanie działań prowadzonych przez ostatnie miesiące szef resortu obrony podkreślił, że jednym z najważniejszych przedsięwzięć było przygotowanie ustawy o służbie żołnierzy kontraktowych, która znosi barierę 12 lat służby. Barierę, jak podkreślił szef MON, która uniemożliwiała pełny rozwój armii i wykorzystanie potencjału polskich żołnierzy. „Bariera została zniesiona, ustawa została przegłosowana przez Sejm, Senat. Rychło będzie podpisana przez Pana Prezydenta. Wejdzie w życie i umożliwi pełne wykorzystanie potencjału polskich żołnierzy” powiedział minister Macierewicz.

 

Jak powiedział w wystąpieniu szef MON, „dużo czasu zajęły prace z realizacją drugiego ważnego postulatu, który  związany jest z wprowadzeniem dodatkowego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej kraju. Obecnie trwają prace, dzięki którym realne jest, żeby w końcu tego lub na początku przyszłego zostały uruchomione trzy brygady na ścianie wschodniej”.

 

Szef MON zaznaczył, że resort prowadzi prace związane z uruchomieniem bardzo wielu programów rozwiązujących kwestie związane z nowoczesnym uzbrojeniem, m. in. prowadzone są negocjacje dot. dostarczenia polskiej armii śmigłowców.  „Chcemy, żeby CARACAL pracował dla Polski, ale chcemy oprzeć możliwości działania polskich śmigłowców na polskich fabrykach w Mielcu i Świdniku, nie rezygnując z CARACALA. Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone  armii  jeszcze w tym roku. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach zarówno z Mielcem, jak i ze Świdnikiem. Liczymy także na udział francuskiego Airbusa w tym programie. Również zaawansowane są rozmowy w sprawie obrony przeciwrakietowej. Nie rezygnujemy z żadnej z możliwości jakie są. Wiceministrowie – Kownacki i Szatkowski – skończyli rozmowy w USA w zeszłym miesiącu i one dają nadzieję, na to że umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Na to, w tej sprawie liczymy” powiedział minister Macierewicz.

 

Minister Antoni Macierewicz przypomniał podczas konferencji także o bardzo ważnej decyzji  ministrów obrony państw NATO, która rozstrzygnęła o tym, że na terenie Polski będzie stała, wysunięta obecność wojsk NATO. Jak podkreślił szef MON, „decyzję co do kształtu tej obecności podejmie szczyt NATO w Warszawie”.

 

Minister zwrócił uwagę na realizowane przez wojsko ćwiczenia. Przypomniał, że w tym roku polska armia przeprowadzi jedne z największych ćwiczeń, Anakonda. Będą to ćwiczenia w wymiarze sojuszniczym.  „Ćwiczenie Anakonda będzie rzeczywistą prezentacją zdolności sił NATO, obecności na flance wschodniej, ale także sprawności polskiego żołnierza i polskiej armii” powiedział szef MON.

 

Podsumowując pierwsze miesiące pracy minister Antoni Macierewicz wspomniał o zmianach kadrowych. Jak podkreślił szef MON będzie miejsce dla młodych i zdolnych oficerów, którzy będą fundamentem polskiego, silnego, niepodległego wojska działającego wraz z sojusznikami amerykańskimi w ramach NATO.

 

Ważnym elementem w pracy ministerstwa, jak zaznaczył podczas konferencji szef MON, było przywrócenie tradycji niepodległościowej w funkcjonowaniu polskiego wojska.

 

Źródło: www.mon.gov.pl
Zdjęcia: mjr Robert Siemaszko

‹‹ cofnij