AKTUALNOŚCI
23 04 2016
"Niezłomni w Wierze i Miłości do Ojczyzny"
  • drukuj
mjr Justyna Balik

 

W sobotę 23 kwietnia br. dowódca COLąd-DKL gen.dyw. dr Cezary Podlasiński uczestniczył w uroczystości dziękczynnej z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski i odsłonięcia pomnika „Pamięci Niezłomnym w Wierze i Miłości Ojczyzny”. W uroczystości brał udział również minister obrony narodowej – Antoni Macierewicz.

 

Uroczystości dziękczynne z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski i odsłonięcia pomnika „Pamięci Niezłomnym w Wierze i Miłości Ojczyzny” przebiegały na terenie kościoła pw. św. Bartłomieja w Morawicy koło Krakowa.  

 

W uroczystościach w Morawicy - oprócz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza - uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym Kancelarii Prezydenta RP i województwa małopolskiego na czele z wojewodą małopolskim Józefem Pilchem. Licznie obecne było duchowieństwo na czele z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, który celebrował uroczystą mszę świętą.

 

Bezpośrednio po uroczystej eucharystii został odsłonięty pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych „Niezłomnym – Ojczyzna”, przed którym złożone zostały wiązanki kwiatów.

 

- To wielkie wzruszenie, wielka radość i wielka duma. Móc być dziś tu wśród Was, gdzie odsłaniany jest ten wspaniały pomnik. Pomnik dumy i chwały. Pomnik zwycięstwa. Pomnik Polski zwycięskiej – mówił minister Antoni Macierewicz. - Żołnierze Wyklęci - Niezłomni byli w stanie stawić czoła okupacji i byli w stanie zwyciężyć. To od nich musimy czerpać naukę jak prowadzić sprawy Ojczyzny. To od nich musimy czerpać naukę jak budować państwo niepodległe. Jak kształtować władzę samorządowe i państwowe. Jak budować polskie szkoły i uczelnie. Jak być niepodległymi – podkreślił w swoim wystąpieniu szef MON.

 

tekst: źródło MON, mjr Justyna Balik                                      

zdjęcia: mjr Justyna Balik

‹‹ cofnij