AKTUALNOŚCI
28 04 2016
SKON o ćwiczeniu ANAKONDA-16
  • drukuj

 

- Jesteśmy w bardzo szczególnej sytuacji, nie tylko ze względu na zbliżający się Szczyt NATO, co oczywiste, ale także  dlatego, że ten zbliżający się Szczyt NATO poprzedzony jest negocjacjami (…), które rozstrzygną o tym, jaki rzeczywiście będzie kształt naszych możliwości obronnych w wymiarze całego Sojuszu, jak praktycznie będą wyglądały szczegóły operacyjne - powiedział minister Antoni Macierewicz podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
 
 

(…) Nie da się ukryć, że zarówno różnorodne zachowania polityczne, jak i  przede wszystkim przygotowanie wojskowe będą miały istotny wpływ na te rozstrzygnięcia operacyjne i rozstrzygnięcia polityczne, przesądzające przynajmniej na najbliższy czas o naszym bezpieczeństwie. (...) Nigdy za mało powtarzania tej starej maksymy, że sojusznicy i układ sojuszniczy to bardzo ważny, kluczowy element naszej siły, ale bez własnego potencjału, bez własnych możliwości nie będzie on miał w istocie rozstrzygającego znaczenia. Na tej drodze ćwiczenia ANAKONDA-16 stanowią bardzo ważny etap. To nie są nowe ćwiczenia, one się powtarzają co dwa lata, ale w tym roku mają wymiar szczególny. Nie było w niepodległej Polsce tak wielkich ćwiczeń liczbowych i jeżeli chodzi o skalę operacyjną jak ANAKONDA-16. Ćwiczyć będzie blisko 30 tys. żołnierzy w tym 12 tys. żołnierzy polskich. Operacje, które zostaną podczas tych ćwiczeń przeprowadzone będą miały zupełnie kluczowe znaczenie dla pokazania naszych zdolności obronnych. Oczywiście w tym zawarte jest oddziaływanie odstraszające, ale wyłącznie w aspekcie obronnym - dodał minister Macierewicz.

 

Oczywiście elementy obronne i odstraszające to jest tylko część tych, które będą miały znaczenie i będą efektem tych ćwiczeń. Chodzi także o podkreślenie możliwości Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej i ich zdolności współdziałania z sojusznikami. Chodzi także o sprawdzenie, weryfikację, praktyczną weryfikację tych założeń, jakie były przyjęte podczas Szczytu w Walii. Sprawdzenie ich w realnym działaniu, ale chodzi także o zastosowanie wyników ćwiczeń CMX, które się niedawno skończyły, i których doświadczenie jest niesłychanie ważne, bowiem pokazały one zalety, ale  także słabości rozstrzygnięć, które przyjęto w Walii, dotyczących na przykład realnych możliwości przerzutu i skuteczności wejścia do działania „szpicy”, która była głównym osiągnięciem NATO - podkreślił w dalszej części swojej wypowiedzi minister.

 

Przedstawiając posłom założenia ćwiczenia ANAKONDA-16 jego kierownik - dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki podkreślił gotowość do jego przeprowadzenia.  W swojej wypowiedzi gen. Tomaszycki przypomniał: - Jest to już szósta edycja ćwiczeń, a trzecia w wymiarze sojuszniczym z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych państw partnerskich i sojuszniczych, ale najistotniejszym jest to, że jest pierwsza, która została wpisana do tabeli ćwiczeń Paktu Północnoatlantyckiego jako ćwiczenie narodowe ze wsparciem Sojuszu.  

 

Celem ćwiczenia ANAKONDA-16 jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach prowadzonej operacji obronnej w wymiarze połączonym. Będzie to także sprawdzenie skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie realizacji zadań państwa gospodarza. Po raz pierwszy będzie można sprawdzić funkcjonowanie systemu zabezpieczenia przemieszczenia przez nasz kraj wojsk sojuszniczych i koalicyjnych w tak dużym wymiarze. Na różnych etapach szkolenia kluczowe role odegrają Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód ze Szczecina oraz  Połączone Dowództwo Wojsk Lądowych NATO w Izmirze.

 

Główna część ćwiczenia będzie miała miejsce w dniach od 7 do 17 czerwca. ANAKONDA-16 będzie najważniejszym i największym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2016 roku. Przewiduje się, że w najbardziej dynamicznym okresie ćwiczenia na terenie Polski będzie ćwiczyło około 31 tys. żołnierzy.

 

Istotnym elementem ćwiczenia będzie neutralizowanie zagrożeń w cyberprzestrzeni. Po raz pierwszy, dzięki naszym amerykańskim sojusznikom, będzie możliwość sprawdzenia naszych procedur oraz naszej gotowości do prowadzenia działań przeciwdziałających atakom cybernetycznym.   

 

Scenariusz ćwiczenia zawiera także epizody działania sił komponentu obrony terytorialnej, co pozwoli na praktyczne przećwiczenie współdziałania z wojskami operacyjnymi polskimi i sojuszniczymi, jak również administracją lokalną. Dodatkowo zaplanowano możliwość wykorzystania potencjału organizacji proobronnych w działaniach układu pozamilitarnego.

 

 

 

żródło MON
zdjęcia: ppor Robert Suchy

‹‹ cofnij