AKTUALNOŚCI
28 06 2016
Wielki Test Wiedzy o NATO
  • drukuj

 

Na początku lipca w Warszawie odbędzie się szczyt państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego – nawiązując do tego spektakularnego wydarzenia, telewizyjna Jedynka wyemitowała widowisko pt. "Wielki Test wiedzy o NATO". Honorowym gościem programu był minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 

Z pytaniami o historię sojuszu w telewizyjnym studiu TVP zmierzyli się m.in. znani i lubiani przedstawiciele świata estrady, sportowcy, żołnierze, księża i dziennikarze. Podczas programu widzowie poznali wiele ciekawostek o funkcjonowaniu NATO, życiu żołnierzy nie tylko z Polski, ale także z innych państw Sojuszu. 

 

W programie udział wzięli także eksperci z dziedziny wojskowości: gen. broni Andrzej Fałkowski, polski przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli, płk Piotr Janusz zastępca szefa Oddziału Wojskowych Zobowiązań Międzynarodowych Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju SZ SGWP, ppłk Tomasz Sieńko szef Oddziału Komunikacji Społecznej DO RSZ oraz ppłk Szczepan Głuszczak rzecznik prasowy DG RSZ. 

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentowały także major Justyna Balik z Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego oraz major Agnieszka Kossowska.

 

Test był podzielony na pięć rund,w przypadku prawidłowych odpowiedzi decydował czas: wygrywał ten, kto najszybciej wskazał właściwą odpowiedź. Po czterech rundach wyłoniono dwa finałowe duety. Do decydującej rozgrywki awansowal: mistrzyni szabli kapral Aleksandra Socha i wicemistrz świata w zapasach kapral Damian Janikowski oraz sierżant Janusz Raczy i Marcin Celiński. Obydwa zespoły otrzymały w finale po trzy pytania. Zwycięzców -  wyłoniła dogrywka.

 

Z najważniejszym pytaniem wieczoru o łączną liczbę żołnierzy NATO lepiej poradzili sobie sierżant Janusz Raczy i Marcin Celiński, i to oni zwyciężyli w Wielkim Teście Wiedzy o NATO. Wygraną – czek na 30 tys. zł zwycięzcy przeznaczyli na działalność Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju – To bardzo szczytny cel – podkreślił minister Macierewicz – dlatego też ministerstwo dołoży drugie tyle – dodał.

 

Program tradycyjnie poprowadzili Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. 

 

Wydział Prasowy DO RSZ
zdjęcia: ppor Robert Suchy MON

‹‹ cofnij