AKTUALNOŚCI
30 06 2016
Podróż wojskowo-historyczna Srebrenica
  • drukuj
ppłk Paweł Jędryczka

29 czerwca br. żołnierze PKW EUFOR/MTT odbyli podróż historyczno – wojskową  do miasta SREBRENICA. Celem podróży był zapoznanie z wydarzeniami mającymi miejsce w Srebrenicy w  1995 roku. W podróży  brali również udział przedstawiciel Ambasady polskiej RP w Sarajewie pani Emanuela SUPROWICZ oraz Światowej sławy antropolog sądowy Pani dr Ewa-Elwira KLONOWSKI, która pełniła rolę przewodnika po tamtych wydarzeniach.

 

Po kilku godzinnej podróży żołnierze dotarli do Srebrenicy, do miejsca w którym w czasie konfliktu zbrojnego na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 819, wyznaczona została jedna z sześciu stref bezpieczeństwa (Sarajewo, TUZLA, BIHAĆ, SREBRENICA, ŽEPA I GORAŽDE), w której wszelkie ataki zbrojne były zabronione.

 

***

 

W 1995 roku oddziały zbrojne Serbów łamiąc obowiązującą rezolucje ONZ dokonały masowych egzekucji tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców w tym w Srebrenicy. Cmentarz – Pomnik ofiar masakry w SREBRENICY znajduje się w POTOČARACH – w wiosce, na terenie Republiki Serbskiej, około 5 kilometrów na północ od Srebrenicy. Na cmentarzu spoczywają ofiary masakry, która miała miejsce podczas wojny w Bośni i Hercegowinie - największego masowego mordu w Europie od czasów Drugiej Wojny Światowej. Na cmentarzu znajdują się długie rzędy prostych białych grobów, w których spoczęło do tej pory 6241 ofiar tej straszliwej zbrodni. Cmentarz został otwarty w 2003 roku, w czasie ceremonii, w której brał udział Bill Clinton, były prezydent Stanów Zjednoczonych.   

 

 

Tekst i zdjęcia: ppłk Paweł Jędryczka

‹‹ cofnij