AKTUALNOŚCI
22 07 2016
Ograniczenia dla ruchu powietrznego podczas ŚDM
  • drukuj

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów oraz pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży w przestrzeni powietrznej RP zostaną wprowadzone ograniczenia dla ruchu lotniczego dotyczące lotnictwa aeroklubowego i rekreacyjnego. W szczególności obejmujące bezzałogowe statki powietrzne powszechnie zwane dronami i sportowe urządzenia latające (zarówno profesjonalne, jak i amatorskie – w tym zdalnie sterowane).

 

Podczas Światowych Dni Młodzieży ograniczenia w ruchu lotniczym będą obowiązywać w dniach 25.07 - 01.08.2016 r. Wyznaczono siedem Rejonów Ograniczeń Lotów:

 

  • w promieniu 100 km od Krakowa oraz dodatkowo wyznaczono rejon bezpośrednio wokół miasta o promieniu 5 km i środku na krakowskich Błoniach, w którym określono bardziej restrykcyjne zasady wykonywania lotów;
  • w promieniu 50 km od Częstochowy oraz dodatkowo wyznaczono rejon bezpośrednio wokół miasta o promieniu 5 km i środku Jasna Góra, w którym określono bardziej restrykcyjne zasady wykonywania lotów;
  • o promieniu 5 km wokół miejscowości Brzegi k. Wieliczki, Oświęcim oraz Kalwaria Zebrzydowska.

 

Kategoryczny zakaz lotów dronów dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej zarówno wykonywanych w celach sportowo-rekreacyjnych, jak i innych czyli „komercyjnych”. Zakaz obejmuje także tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej długoterminowe warunki lotów w strefach kontrolowanych lotnisk.

 

Ograniczenia nie mają wpływu na loty pasażerskie z lotnisk Kraków Balice oraz Katowice Pyrzowice.

 

W wyznaczonych rejonach zwolnione z zakazu są tylko loty o statusie HEAD (najwyższych władz państwa), SAR (lot wykonywany w akcji poszukiwawczo – ratowniczej), HOSP (lot wykonywany w celu niesienia pomocy medycznej, zgłoszony przez odpowiednie służby medyczne), loty LPR (Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), loty statków powietrznych wykonujących zadania związane z bezpieczeństwem powszechnym, porządkiem publicznym i ochroną granicy państwowej oraz loty lotnictwa państwowego z wyłączeniem lotów państwowych bezzałogowych statków powietrznych.

 

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przewidziało możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, nieplanowanych dla lotów, które nie są wyłączone z ograniczeń. Taka możliwość istnieje jedynie za zgodą Szefa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych po uprzednim złożeniu wniosku, nie później niż 24 godz. przed planowanym lotem.

 

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, dlatego dążymy do wyeliminowania ryzyka incydentów, jakie mogą się wydarzyć.

 

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ostrzega przed użytkowaniem  bezzałogowych statków powietrznych tzw. dronów oraz sportowych urządzeń latających (motolotnie, paralotnie oraz balony) w strefach objętych ograniczeniami. Za złamie zakazów grożą kary grzywny, ograniczenia i pozbawienia wolności.

 

Szczegółowych informacji udziela rzecznik DO RSZ: ppłk Piotr WALATEK - tel.: 261 85 55 44, kom.: 607 388 937, e-mail: rzecznik.do@mon.gov.pldo@wp.mil.pl

 

 

‹‹ cofnij