AKTUALNOŚCI
24 07 2016
Wizyta w USA
  • drukuj

W dniach 20–22 lipca br. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki towarzyszył Ministrowi Obrony Narodowej Antoniemu Macierewiczowi podczas wizyty w Waszyngtonie, gdzie dyskutowano nt. podsumowania dotychczasowych i omówieniu przyszłych działań globalnej koalicji przeciwko tzw. państwu islamskiemu.

 

Głównym punktem programu był udział w sesji plenarnej ministrów obrony państw członków globalnej koalicji dowodzonej przez USA przeciw tzw. Państwu Islamskiemu. Na rozmowy do Waszyngtonu zaproszono przedstawicieli 40 państw oraz przedstawicieli UE, ONZ i NATO wraz z sekretarzem generalnym. Szefowi MON towarzyszył podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski oraz dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.

 

Minister Macierewicz w amerykańskiej bazie sił powietrznych Andrews, gdzie odbyła się konferencja, potwierdził dotychczasowe zaangażowanie Polski, zadeklarowane w czerwcu, kiedy zdecydowano o wysłaniu do wsparcia koalicji dwóch kontyngentów wojskowych. Jak zaznaczył szef resortu, w naszym narodowym interesie leży zarówno wzmocnienie wschodniej flanki NATO, jak i ustabilizowanie sytuacji w południowym sąsiedztwie Sojuszu.

 

Podczas obrad zdecydowano, iż konieczne jest rozszerzenie działań tak militarnych, jak i pozamilitarnych wobec tzw. Państwa Islamskiego, a także ich zintensyfikowanie. – Ataki, do których doszło w Stambule, Brukseli, Paryżu i Nicei, motywują do poszukiwania możliwości zwiększenia naszego wsparcia dla działań służących zwalczaniu terroryzmu – zaakcentował szef MON.

 

W czwartek odbyła się w Departamencie Stanu USA wspólna sesja ministrów obrony i spraw zagranicznych, podczas której omówiona została sytuacja w regionie działania koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim. Ministrowie dyskutowali nad sposobami zwalczania propagandy ISIL, w tym m.in. nt. roli Internetu i mediów społecznościowych, poprzez które tzw. Państwo Islamskie stara się rozszerzyć swoją strefę wpływów na kolejne terytoria.

 

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał kraje walczące w ramach koalicji pod egidą USA do podjęcia nowych działań, lepszego dzielenia się informacjami i danymi wywiadu oraz bardziej kreatywnej walki z dżihadystami.

 

Powiedział, że koalicja wymierzona w dżihadystów czyni postępy, ale konieczne jest podjęcie dalszych wysiłków oraz wprowadzenie zmian strukturalnych, które pozwolą sojusznikom lepiej dzielić się wiedzą. Konieczne jest także podjęcie działań niemilitarnych, służących utrzymaniu odzyskanych terytoriów, m.in. poprzez rozmieszczenie sił bezpieczeństwa, działania humanitarne i stabilizacyjne oraz odbudowę lokalnej administracji.

 

Wieczorem Antoni Macierewicz spotkał się z weteranami oraz przedstawicielami Polonii amerykańskiej.

 

Źródło: www.mon.gov.pl

Zdjęcia: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

‹‹ cofnij