AKTUALNOŚCI
20 08 2016
Bieg Niezłomnych w Kosowie
  • drukuj

20 sierpnia, równolegle z organizowanym od 3 lat w Sobótce, odbył się w Kosowie  „Bieg Niezłomnych” ku  pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dowódca Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód (MNBG-E) oraz Dowódca XXXIV zmiany PKW KFOR, a także inni amerykańscy i polscy żołnierze kwatery głównej KFOR, MNBG-E, LMT oraz PKW KFOR oddali hołd żołnierzom polskiego antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 

200 biegaczy z różnych krajów, dobrze przygotowana trasa, wspaniała organizacja, wystawa prezentująca sylwetki polskich bohaterów narodowych okresu II Konspiracji oraz ich oprawców, niepowtarzalna atmosfera i klimat biegu, oto atuty tego sportowo-patriotycznego wydarzenia. Promowanie Polski i jej współczesnej historii, a także zdrowych form rozwoju kultury fizycznej wśród żołnierzy wchodzących w skład Sił Międzynarodowych KFOR w Kosowie z powodzeniem połączyliśmy w jedno, oto kierunek którym należałoby podążać”– mówi dowódca PKW ppłk Jarosław Radzimierski.  

 

W godzinach porannych tuż przed biegiem grupa organizacyjna rejestrowała zawodników. Każdy z biorących udział w biegu otrzymał pamiątkową koszulkę i oglądał wystawę poświęconą sylwetkom Żołnierzy Wyklętych i ich oprawcom. Po wprowadzeniu uczestników w klimat i tematykę biegu, przy dźwiękach utworów o charakterze patriotycznym, prezentowanych we współczesnych aranżacjach w języku polskim i angielskim, zawodnicy ruszyli w trasę. 

 

W kategorii kobiet czołowe miejsca zajęli: kpt. Tessa Ruble (US Army), sierż. Erin Hartley (US Army) oraz por. Dorota Łuczak. W kategorii mężczyzn zwycięzcą okazał się: kpt. Marcin Pawłowski. Tuż za nim do mety dobiegli:  chor. Przemysław Lachowski oraz por. Clay Sammis (US Army).  

 

Poza walorami sportowymi, wydarzenie to niosło ze sobą silne przesłanie patriotyczne, mocniej odczuwane przez żołnierzy służących poza granicami kraju. Również dla żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych było to w większości  przypadków pierwsze spotkanie z tematem Żołnierzy Niezłomnych, a nawet z historią Polski. Wierzymy, że to dopiero początek, że takie wydarzenia zwiększą świadomość historyczną nie tylko polskich żołnierzy, ale także przyczynią się do wzajemnego zrozumienia żołnierzy z różnych stron świata, co przełoży się na lepszą realizację zadań mandatowych w rejonie odpowiedzialności. Tego dnia wszyscy  biorący udział w biegu, swoją postawą udowodnili, że idee i wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci dzisiaj są wciąż żywe i aktualne.

 

Zdjęcia: por. Damian Antonik

Tekst: por. Damian Antonik

 

‹‹ cofnij