AKTUALNOŚCI
01 09 2016
Uroczystości na Westerplatte
  • drukuj

 

 

− Obrona Westerplatte była czynem wielkiego bohaterstwa, heroizmu i nieustępliwości polskich żołnierzy w obronie Ojczyzny − powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

W czwartek przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ceremonii, obok prezydenta, uczestniczyli także prezes Rady Ministrów Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz dowódcy wojskowi z gen. bryg. Sławomirem Wojciechowskim reprezentującym Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się punktualnie o godz. 4.45  dźwiękiem syreny. Następnie odegrany został hymn państwowy i odczytano Apel Poległych. Podczas ceremonii delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wieńce i zapalili znicze. Przed rozpoczęciem obchodów prezydent i minister obrony narodowej złożyli wiązanki kwiatów na Cmentarzu Poległych Obrońców Westerplatte.

 

Prezydent podkreślił, że na Westerplatte polscy żołnierze, pod wodzą majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy, bronili się przez siedem dni pod ciągłym atakiem trzykrotnie silniejszych sił niemieckich i pod ostrzałem niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”.

 

− To był czyn wielkiego bohaterstwa, to był czyn heroizmu, nieustępliwości polskich żołnierzy w obronie Ojczyzny. Przecież zgodnie z założeniami mieli bronić się przez kilkanaście godzin, a bronili się tydzień − zaznaczył prezydent. Podkreślił, że polscy żołnierze trwali na posterunkach mimo braku snu, mimo ran, panoszącej się wokół śmierci, mimo niszczenia kolejnych punktów obrony.

 

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości rocznicowych Prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkali się z funkcjonariuszami lokalnej placówki Straży Granicznej oraz żołnierzami 3 Flotylli Okrętów.

 

 

Źródło: www.mon.gov.pl

Zdjęcia: ppor. Robert Suchy

‹‹ cofnij