AKTUALNOŚCI
29 09 2016
Wspólny trening z amerykańskimi żołnierzami
  • drukuj

 

Przez dwa dni żołnierze kompanii manewrowej XXXIV zmiany PKW KFOR ćwiczyli wykonywanie procedury wezwania ognia z pola walki (z ang. CFF - Call for Fire) w roli obserwatora. W pierwszym dniu podczas zajęć teoretycznych uczestnicy zapoznali się z zasadniczymi elementami meldunku i przepisami korespondencji radiowej. W drugim ćwiczyli praktycznie w oparciu o multimedialny symulator strzelań w bazie Bondsteel. Zajęcia prowadzone były przez amerykańskich instruktorów: oficera ogniowego porucznika Donovana Drewreya oraz sierżanta Jareda Hambego.

 

Polscy artylerzyści podczas zajęć praktycznych prowadzili ogień na wezwanie z pola walki określając współrzędne celu z mapy i sposobem biegunowym. Po wcięciu pierwszego wybuchu określali uchylenia od środka celu tak, by po wprowadzeniu  poprawki efektywnie razić cel ogniem skutecznym.  Dla artylerzystów, którzy na co dzień w kraju wykonują dużo trudniejsze zadania ogniowe występowanie w roli obserwatora wzywającego ogień artylerii nie stanowiło żadnej trudności.

 

„(…) Wykorzystanie symulatora dało nam możliwość prowadzenia ognia w czasie rzeczywistym i w warunkach zbliżonych do realnych. Przy jego użyciu mogliśmy obserwować miejsce upadku pocisku i natychmiast reagować. Wykorzystując lornetkę określaliśmy uchylenia by jak najdokładniej określić poprawki i naprowadzić pocisk na cel. Po wykonaniu ognia skutecznego poprzez łączność radiową ćwiczyliśmy składanie meldunku o stopniu porażenia celu (…)” - mówi por. Grzegorz Grabas.  

 

tekst i zdjęcia: porucznik Damian Antonik

‹‹ cofnij