AKTUALNOŚCI
28 10 2016
Wizyta Prezydenta RP
  • drukuj

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedzili ważne dowództwo polskiej armii - Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ).

 

Podczas spotkania, które odbyło się 28 października br. w siedzibie DO RSZ w Warszawie, zastępca dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Sławomir Wojciechowski przedstawił zasadnicze zadania oraz strukturę organizacyjną dowództwa. 

 

Kolejnym punktem spotkania, w którym uczestniczył także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch był briefing poświęcony sytuacji bezpieczeństwa w regionie. 

 

Spotkanie było także okazją do przedstawienia Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP i ministrowi obrony narodowej wniosków z tegorocznego ćwiczenia Anakonda-16 – w odniesieniu do funkcjonowania Systemu Kierowania i Dowodzenia.

 

Anakonda-16 była największym ćwiczeniem z wojskami w Polsce po 1989 r. W kilkunastu epizodach ćwiczenia wzięło udział blisko 31 tys. żołnierzy. Ćwiczenie było odpowiedzią na współczesne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, demonstracją jedności i solidarności sojuszniczej, posiadanych przez sojusz zdolności oraz gotowości do kolektywnej obrony terytorium państw członkowskich i szybkiej odpowiedzi Sojuszu na pojawiające się zagrożenia. 

 

W trakcie pobytu w DO RSZ prezydent i minister odbyli także wideokonferencję z Polskimi Kontyngentami Wojskowymi. Podczas rozmów, zostali zapoznani z aktualnym stanem bezpieczeństwa w regionie stacjonowania polskich żołnierzy oraz ogólnymi zadaniami kontyngentów. Meldunki złożył przedstawiciele z Polskich Kontyngentów Wojskowych: OIR Irak; OIR Kuwejt; Afganistan; Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina.

 

Tekst: za www.mon.gov.pl

Zdjęcia: ppłk Piotr Walatek

‹‹ cofnij