AKTUALNOŚCI
31 10 2016
Żołnierska Pamięć trwa
  • drukuj

 

 

W ramach akcji „Żołnierska Pamięć” delegacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych zapaliła znicze i złożyła kwiaty na grobach żołnierzy, którzy ponieśli śmierć podczas wykonywania obowiązków służbowych. Na Wojskowych Powązkach w Warszawie żołnierze oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej pod tamtejszym pomnikiem i przed grobami spoczywających obok dostojników państwowych, żołnierzy i pracowników wojska, żołnierski znicz zapłonął także pod Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

 

W Krakowie na Cmentarzu Salwatorskim oraz na Cmentarzu Rakowickim podpułkownik Tomasz Sieńko ku czci i pamięci poległych żołnierzy, złożył kwiaty i znicze na grobach generałów: Bronisława Kwiatkowskiego i Włodzimierza Potasińskiego, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku oraz na grobie generała Jerzego Wójcika dowódcy krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej.

 

W Lublinie ppłk Andrzej Pietras oddał cześć Panu Marcinowi Knapowi ratownikowi medycznemu, który zginął w Afganistanie w 2011 r. podczas wykonywania obowiązków służbowych. Żołnierskie znicze zapłonęły również na grobie chor. Karola Szlązaka, który zginął w 2004 r. w katastrofie śmigłowca w Iraku oraz pod tablicą upamiętniającą zmarłego pięć lat temu gen. bryg. Witolda Poluchowicza – szefa Centrum Planowania w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych w 2007 r.

 

 

 

                                                                              ***

 

 

„Żołnierska Pamięć” to inicjatywa, która ma na celu budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę, a także okazanie szacunku tym, którzy pełniąc ofiarną służbę w kraju i poza jego granicami oddali życie w imię najwyższych wartości, jakimi są pokój, sprawiedliwość, wolność i godność człowieka.

 

 

mjr Agnieszka Kossowska

zdjęcia: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek

‹‹ cofnij