AKTUALNOŚCI
30 01 2017
Kurs LOGFAS
  • drukuj

 

W terminie od 23.01.2017 do 10.02.2017 r. Mobilny Zespół Szkoleniowy MTT-1 ze składu PKW EUFOR ALTHEA, którego szefem jest ppłk Adam Bartnicki, współuczestniczy, doradza oraz monitoruje przebieg kursu szkoleniowego z zakresu obsługi i wykorzystania modułów systemu Logistics Functional Services (LOGFAS).

 

Udział zespołu MTT-1 w realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia, jest efektem ich zaangażowania i finalnym produktem opracowanych projektów doradczo - szkoleniowych dla żołnierzy Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny na drodze do osiągnięcia zdolności do samodzielnego kierowania i koordynowania ruchem wojsk własnych i sił sojuszniczych.

 

Kolejna edycja kursu prowadzona jest przez instruktorów z Centrum Kierowania Ruchem SZ BiH w oparciu o infrastrukturę szkoleniową Dowództwa Logistyki SZ BiH w Doboju. W kursie uczestniczy 15 oficerów i podoficerów z jednostek wojskowych SZ BiH, odpowiedzialnych za planowanie oraz realizację wsparcia i zabezpieczenia
w poszczególnych obszarach funkcjonalnych logistyki. Podczas kursu słuchacze zapoznają się ze strukturą systemu informatycznego oraz z jego podstawowymi elementami: M&T (Movement and Transportation), ACROSS (Allied Commands Resource Optimization Software System), LogRep (Logistics Reporting) oraz wspólną dla wszystkich modułów bazą danych LogBase.

 

Należy podkreślić, że szkolenie z zakresu obsługi systemu LOGFAS stanowi integralny element procesu budowania zdolności SZ BiH do działania w narodowych i sojuszniczych strukturach oraz udziału w ćwiczeniach z wykorzystaniem modułów pakietu LOGFAS, a w szczególności modułu Movement and Tranportation, wykorzystywanego do wsparcia przerzutów strategicznych i operacyjnych. Ponadto teoretyczna wiedza oraz praktyczne wykonywanie ćwiczeń z użyciem poszczególnych modułów systemu, umożliwi uczestnikom kursu, zapoznanie się na poziomie podstawowym z narzędziem informatycznym wspomagającym przesyłanie i analizowanie informacji logistycznych.

 

W ocenie przedstawicieli zespołu szkoleniowego MTT-1 powyższy kurs jest źródłem bardzo potrzebnych umiejętności w zakresie realizowania transportów z wykorzystaniem systemów i narzędzi informatycznych, a szczególnie w ramach organizowania i prowadzenia ćwiczeń z wojskami oraz transportów materiałów niebezpiecznych, gdzie potrzebna jest gruntowna wiedza przeszkolonych specjalistów posiadających stosowne certyfikaty i szkolenia.

 

tekst: ppłk Adam Bartnicki

zdjęcia: st. chor. Adam Laskowski

 

 

‹‹ cofnij