AKTUALNOŚCI
30 01 2017
Rozpoczęcie polsko-amerykańskich szkoleń
  • drukuj

 

W poniedziałek na poligonie w Żaganiu prezydent Andrzej Duda uczestniczył w inauguracji polsko-amerykańskich szkoleń wojskowych z udziałem amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT). W wydarzeniu udział wziął także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

 

Obecni byli również: ambasador USA w Polsce Paul Jones, zastępca dowódcy wojsk USA w Europie gen. broni Timothy Ray i dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges.

 

– Obejrzymy za moment te pierwsze wspólne ćwiczenia w doskonaleniu kolektywnej obrony. Ale wierzę, że tak jak to ćwiczenie, tak każdy dzień współdziałania polskich i amerykańskich żołnierzy będzie właśnie budował sferę bezpieczeństwa, sferę współpracy i sferę sojuszniczej przyjaźni pomiędzy naszymi armiami i pomiędzy naszymi narodami. Jestem przekonany, że także ta obecność, jak i serdeczne przywitanie, z jakim spotkali się tu, w Polsce, nasi amerykańscy goście ‒ za co wszystkim bardzo serdecznie dziękuję ‒ będą umacniały więzi transatlantyckie, będą umacniały nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. - powiedział prezydent Andrzej Duda witając w poniedziałek w Żaganiu żołnierzy amerykańskiej brygady pancernej.Prezydent zaznaczył, że dzięki m.in. tej obecności i wspólnym ćwiczeniom przestrzeń sojuszniczego bezpieczeństwa została rzeczywiście, w pełnym tego słowa znaczeniu, rozciągnięta na Polskę.

 

– Razem jesteśmy silniejsi, razem nikt nam nigdy nie zagrozi - powiedział podczas swojego wystapienia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.  Szef MON zwracając się do żołnierzy amerykańskich podkreślał, że wita ich nie tylko polski prezydent, polska armia, państwo polskie ale przede wszystkim – Polacy, którzy są wdzięczni i przekonani, że dzięki wojskom USA bezpieczeństwo Polski jest pewne i stałe.– To jest wdzięczność i gotowość do współdziałania, która będzie realizowana nie tylko tutaj. W tym samym czasie, gdy wy będziecie bronili Polski, żołnierze polscy będą w Afganistanie, żołnierze polscy będą w Iraku, żołnierze polscy będą na innych terenach, na innych obszarach, gdzie wraz z żołnierzami amerykańskimi trzeba bronić pokoju, także wobec zagrożenia terrorystycznego – mówił szef MON.

 

Źródło:mon.gov.pl

Zdjęcia:  mon.gov.pl; Multinational Corps Northeast

‹‹ cofnij