AKTUALNOŚCI
31 01 2017
ORP Czernicki wyszedł w morze
  • drukuj

 

We wtorek, 31 stycznia zakończyła się wizyta okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 w jednej z głównych baz włoskiej Marynarki Wojennej w La Spezia. ORP „Kontradmirał X. Czernicki” i ESPS „Duero” wyszły na morze, gdzie wykonywać będą wspólne ćwiczenia i zadania.

 

Podczas postoju w La Spezia, dowódca Zespołu kmdr por. Aleksander Urbanowicz złożył wizytę Dowódcy Północnego Okręgu włoskiej Marynarki Wojennej wiceadmirałowi Giorgio Lazio oraz gościł u dowódcy MARICODRAG (Comando delle Forze di Contromisure Mine) kontradmirała Enrico Pacioni. Nawiązanie współpracy z MARICODRAG dało możliwości przeprowadzenia testu sprawności załóg okrętów SNMCMG2 pod względem utrzymania ich gotowości do działań.

 

W sobotę, 28 stycznia do Zespołu dołączył hiszpański niszczyciel min ESPS „Duero” zwiększając tym samym zdolności SNMCMG2 do wykonywania zadań. Spotkania robocze w poszczególnych działach i grupach sztabowych miały na celu sprawdzenie i doprecyzowanie zasady współdziałania pomiędzy sztabem NATO-wskiego Zespołu a załogą „Duero”.

 

W poniedziałek, 30 stycznia instruktorzy z włoskiego centrum treningowego i oceny sił morskich MARICENDRAG, będącego częścią MARICODRAG, sprawdzili gotowość załogi ORP „Kontradmirał X. Czernicki” oraz ESPS „Duero” w zakresie obrony przeciwawaryjnej i działań w celu utrzymania zdolności okrętów do wykonywania zadań. Włoscy specjaliści nadzorowali każdą czynności załóg okrętów mającą nawet najmniejszy wpływ na zachowanie żywotności jednostek. Przekazane wnioski, po analizie, mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności działań podejmowanych przez marynarzy w niebezpiecznych sytuacjach.

 

W styczniu, pierwszy raz w historii na czele Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2, ang. Standing NATO Mine Counter Measures Group 2) stanął polski oficer kmdr por. Aleksander Urbanowicz. Okrętem flagowym został natomiast ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Rejonem działania Zespołu są Morze Śródziemne i Czarne, a w jego skład wchodzą głównie niszczyciele min marynarek wojennych krajów NATO-wskich z basenów właśnie tych mórz. Na czas misji ORP Czernicki zyskał status Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a na jego pokładzie zaokrętowany jest sztab Zespołu składający się głównie z polskich oficerów.

 

Tekst i zdjęcia: kmdr ppor. Piotr Adamczak

 

 

‹‹ cofnij