AKTUALNOŚCI
26 02 2017
Bieg Tropem Wilczym w PKW
  • drukuj

W Polskich Kontygentach Wojskowych  odbyły  się biegi upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963.

KOSOWO

26 lutego 2017 r. w bazie Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo odbył się „Bieg Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W zawodach wystartowało 200 uczestników z różnych krajów m. in. z Polski, Węgier, USA, Danii, Ukrainy. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 1963 metry, odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak PS. Lalek. Ponadto, każdy żołnierz biorący udział w zawodach musiał być w umundurowaniu polowym z karabinem.

Najlepszymi biegaczami okazali się Polacy. Na podium stanęło aż 5 naszych rodaków. W kategorii żeńskiej pierwsze miejsce zajęła szer. Katarzyna Klimek, która na co dzień służy w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, drugie miejsce powędrowało do por. Doroty Śmietanowskiej, natomiast na trzeciej pozycji uplasowała się por. Amanda Wheat z USA. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się st. szer. Arkadiusz Wąsik, drugie miejsce zajął kpr. Sebastian Nogga, natomiast trzecie por. Tomasz Zalewski. Wszyscy zwycięzcy otrzymali puchary oraz dyplomy, które wręczył dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie ppłk Mariusz Janikowski.

Tegoroczną edycję biegu ukończyli wszyscy zawodnicy, którzy na mecie otrzymali pamiątkowy medal. Na pokrzepienie, po wyczerpującym biegu uczestnicy mogli skosztować pysznej zupy gulaszowej.

Tekst i zdjęcia: por. Kamila Makowiecka-Fijołek

IRAK

26 lutego 2017r. w bazie BDSC Bagdad w Republice Iraku zorganizowano i przeprowadzono „Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. O godzinie 12.00 czasu lokalnego (10.00 czasu polskiego) Dowódca PKW OIR Irak podał sygnał do startu żołnierzy PKW, którzy zmierzyli się w biegu na wcześniej wyznaczonej i zabezpieczonej trasie na dystansie 1963 metrów.

Mimo początkowej równej rywalizacji, druga część biegu, po nawrocie w połowie dystansu, wyłoniła pierwszą trójkę, która stanęła na „pudle”. Po wręczeniu przez Dowódcę pamiątkowych medali oraz gratulacji dla zwycięzcy, zawody zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Tekst i zdjęcia: PKW Irak

KUWEJT

5. Bieg Tropem Wilczym - Pamięci Żołnierzy Wyklętych – edycja I Kuwejt, Bieg w Al. Jaber  - został przeprowadzony i zakończył się ogromnym sukcesem.

Punktualnie o godz. 10.00, czyli 8.00.00 czasu polskiego na dystansie 1963 m wystartował „Bieg Niezłomnych – Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ponad 100 żołnierzy polskiego, amerykańskiego oraz włoskiego kontyngentu wojskowego Operation Inherent Resolve uczciło pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Trzy pierwsze miejsca zajęli żołnierze naszego kontyngentu.

Wydarzenie tego dnia cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych sojuszników. Postanowiono zorganizować bieg dodatkowy na dystansie 10 kilometrów, który był sprawdzianem wytrzymałości i hartu ducha. W biegu wystartowało blisko 50 zawodników. Tym wśród osób sklasyfikowanych zgodnie z regulaminem zawodów zwyciężył Włoch. Na pierwszej pozycji przybiegł jednak Polak, który ze względu na zwycięstwo w biegu pamiątkowym nie mógł zostać sklasyfikowany. Czyli nasi górą !!!

Pomimo temperatury, która o tej godzinie osiągnęła 24 st. C, porywistego i przeciwnego wiatru z którym zmagali się biegacze, uzyskano bardzo dobre wyniki.

Tekst i zdjęcia: PKW OIR Kuwejt

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Po południu 26 lutego na terenie bazy BUTMIR w Sarajewie odbył się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych - TROPEM WILCZYM, w którym wraz z żołnierzami PKW EUFOR uczestniczyli żołnierze zagranicznych kontyngentów, którzy służą w rejonie Bośni i Hercegowiny w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej ALTHEA. Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego walczącego o niepodległość w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Współzawodnictwo, ustalone na dystansie 1963 m jest nawiązaniem do roku, w którym zginął ostatni „Żołnierz Wyklęty” – Józef Franczak ps. Lalek. Akcja promocyjna idei biegu spotkała się z dużym zainteresowaniem, wiele osób ze względu na wykonywanie obowiązków mandatowych w rejonie misji wspierało nas w formie organizacyjnej. Pod względem medycznym marsz zabezpieczał Austriacki Zespół Medyczny, natomiast nad bezpieczeństwem imprezy czuwali żołnierze z Międzynarodowej Grupy Żandarmerii Wojskowej.

Bezpośrednio przed biegiem uczestnicy zostali zapoznani z ideą i organizacją biegu oraz trasą rywalizacji. Wojskowa grupa entuzjastów wystartowała z wesołymi okrzykami, gdyż wspólne bieganie to nie tylko sport, ale i możliwości integracji, nawiązania znajomości, które procentują podczas wykonywania wspólnych zadań.

Warunki do biegania w bazie BUTMIR były bardzo wymagające ze względu na zimową aurę i wysokie położenie względem poziomu morza, a panujące wysokie ciśnienie utrudniało złapanie oddechu.Rywalizacja była zacięta. Dla jednych celem było ukończenie marszu w wyznaczonym czasie (zgodnie z regulaminem biegu to 20 minut), inni rywalizowali o jak najwyższą lokatę, ale tak naprawdę każdy, kto pokonał trasę był zwycięzcą.Uczestnicy wspierali się nawzajem, dopingowali i okazywali dużo życzliwości.

Choć duch współzawodnictwa nie był najważniejszy to pierwsze miejsce na dystansie 1963 m zajął por. mar. Leszek Krzyżanowski, na miejscu drugim uplasował się Michał Kuproń,  a  trzecią pozycję uzyskał mjr Maciej Augustynowicz.

Na mecie najlepsze trzy miejsca uhonorowano pucharami, na każdego biegacza i biegaczkę czekały medal pamiątkowy i voucher do „Wilczej Kuchni” gdzie częstowano gorącym posiłkiem regeneracyjnym.

Tekst i zdjęcia: PKW EUFOR

AFGANISTAN

W dniu 26 lutego w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie w dwóch bazach odbył się bieg pamięci, którego celem  było oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym. Organizatorom wydarzenia przyświecała idea popularyzowania historii polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Bieg został zorganizowany na dystansie 1963 metrów – jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

W bazie wojskowej HKIA w Kabulu w zawodach wzięło udział 315 biegaczy z 40 krajów, zarówno żołnierzy jak i pracowników cywilnych stacjonujących w różnych bazach tj. HQ RS, Bagram a także w Kandaharze. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę, której grafika nawiązywała do tematyki Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy, którzy zajęli pierwsze trzy  miejsca otrzymali puchary, medale oraz nagrody finansowe. Zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii kobiet została przedstawicielka Australii, natomiast zwycięzcą w kategorii męskiej został zawodnik z Danii. Głównymi organizatorami biegu byli płk Marek Sarnowski oraz kpt. Jakub Gramacki, polscy żołnierze, którzy na co dzień stacjonują w bazie HKIA, gdzie udało się pozyskać budżet z zasobów MWA (Morale and Welfare Activity) przeznaczony na zakup koszulek, nagród oraz napojów.

Natomiast TB Gamberi Obchody Narodowe Żołnierzy Wyklętych rozpoczęto o godz. 11:00 w Kaplicy, w której polski ksiądz mjr Jascia Władysław oraz ksiądz US mjr Leo Moras odprawili Msze Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych. Bieg Tropem Wilczym, który wchodzi w ramy ogólnopolskiego projektu biegowo-edukacyjnego rozpoczęto o godz. 15:30 czasu lokalnego (w kraju godz. 12:00). Na linii startu zgłosiło się ok. 95 żołnierzy zarówno polskich jak i z USA, którzy biorąc udział w tym wydarzeniu oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 r. w obrębie przedwojennych granic. Pierwsze miejsce i drugie zajęli żołnierze US Armii, natomiast trzecie miejsce zajął polski żołnierz ppor. Karol Knap (dowódca plutonu ochrony).

Zabezpieczenie logistyczne zapewniła strona amerykańska natomiast medyczne zapewnił  ratownik medyczny z Plutonu Ochrony. Organizatorem biegu w TB Gamberi był: kmdr ppor. Rafał Prętnik.

Tekst: kpt. Jakub Gramacki oraz kmdr ppor. Rafał Prętnik
Zdjęcia: kpt. Rafał Łyżwa oraz st. szer. Marcin Jakubowski.