AKTUALNOŚCI
16 03 2017
Wizyta Dowódcy Operacyjnego RSZ w Afganistanie
  • drukuj

 

Zakończyła się kilkudniowa wizyta Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generała dywizji Sławomira Wojciechowskiego, w Islamskiej Republice Afganistanu. Delegacja spotkała się z polskimi żołnierzami oraz koalicyjnymi i afgańskimi dowódcami, realizującymi zadania na terenie Afganistanu we współpracy z polskim wojskiem.

 

Głównym celem wizyt generała Wojciechowskiego w bazach Bagram, Kabul, Kandahar, Gamberi oraz Fenty była kontrola bieżącej działalności V zmiany PKW Afganistan oraz  zapoznanie się z przebiegiem i efektami misji Resolute Support (RSM). Szczególny nacisk położono na zdefiniowanie możliwych  problemów oraz analizę optymalnych rozwiązań dotyczących struktur i możliwości Polskiego Kontyngentu Wojskowego wobec potrzeb misji RSM. Dowódca Operacyjny RSZ w licznych  bezpośrednich  spotkaniach  z dowódcami amerykańskimi oraz przedstawicielami armii afgańskiej mógł zapoznać się z ich opinią na temat przydatności  polskich żołnierzy na współczesnym teatrze działań.

 

Podczas wizyty Dowódca Operacyjny spotkał się m.in. z Zastępcą Dowódcy USFOR-A MG John C. Thomsonem III, Zastępcą Dowódcy RSM ds. koalicyjnych LTG Rosario Castellano oraz  Dowódcą 205. Korpusu Armii Afgańskiej MG Dawood Shah Wafadarem.

 

W czasie spotkania z dowódcą USFOR-A MG John C. Thomsonem III wymieniono poglądy na temat oceny sytuacji bieżącej w rejonie oraz perspektywy realizacji planów operacji w latach 2016 – 2020. MG Thomson III podkreślił duże znaczenie zaangażowania polskich żołnierzy w misji RSM oraz przekazał podziękowania za dotychczasowa współpracę.  

 

Spotkanie z Zastępcą Dowódcy misji Resolute Support gen. Rosario Castellano było okazją do dyskusji na temat przyszłości  misji oraz  jej dalszych perspektyw rozwoju. Omówiono obecną sytuację polityczno strategiczną w regionie wskazując graczy, którzy bezpośrednio bądź pośrednio wpływają na sytuację w Afganistanie.

 

Dowódca 205. Korpusu Armii Afgańskiej MG Dawood  Shah Wafadar  szczegółowo przedstawił sytuację w obszarze odpowiedzialności swych wojsk oraz  podziękował za duży wkład polskich doradców w budowę zdolności operacyjnych 205 korpusu.

 

Spotkania środowiskowe z polskimi żołnierzami stacjonującymi w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego były okazją do podziękowań i rozmów na najbardziej nurtujące tematy dotyczące służby wojskowej. Mówiono o wyposażeniu i uzbrojeniu polskich żołnierzy oraz o przyszłości misji zagranicznych Wojska Polskiego.

 

tekst: mjr Marek Kwiatek

zdjęcia: mjr Paweł Szczyszek oraz st. chor. sztab. Krzysztof Mołodziej

‹‹ cofnij