AKTUALNOŚCI
30 03 2017
Manewry PKW Czernicki na Morzu Egejskim
  • drukuj

Wspólne ćwiczenia z siłami przeciwminowymi Turcji, działania w zakresie kompleksowej obrony przeciwawaryjnej okrętów z zaangażowaniem kilku jednostek, czy też manewrowanie i łączność – to zadania, które w tym tygodniu zostały zrealizowane przez okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2) znajdujące się pod polskim dowództwem.

 

 

Każdy dzień w morzu oficerów, podoficerów i marynarzy PKW Czernicki przeznaczony jest na ćwiczenia, zarówno okrętowe na ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, jak i zespołowe z jednostkami sojuszniczych bander. Główny ich cel to podtrzymanie i podnoszenie na jeszcze wyższy poziom już posiadanych umiejętności oraz szlifowanie nowych, szczególnie we współpracy z jednostkami z innych państw. Podczas szkolenia należy również pamiętać, że nie można popadać w rutynę, gdyż każda sytuacja na morzu może przynieść nowe warunki, okoliczności i zagrożenia.

 

Okręty SNMCMG2, w którego składzie znajdują się: polska jednostka dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, 2 niszczyciele min – hiszpański ESPS „Duero” i turecki TCG „Alanya” oraz niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS „Rottweil” opuściły port w Stambule w poniedziałek, 27 marca i po przejściu Morza Marmara i cieśniny Dardanele, już na Morzu Egejskim rozpoczęły wspólne manewry z siłami przeciwminowymi tureckiej MW. Do ćwiczeń strona turecka wydzieliła dwa niszczyciele min TCG „Anamur” i TCG „Enez”, a do Zespołu dołączył również rumuński trałowiec ROS „Axente”. Siedem okrętów rozpoczęło wspólne działania manewrowaniem w szykach, połączonych z użyciem systemów łączności i dowodzenia. Następnie okręty ćwiczyły podejścia do zaopatrywania jednostek na pełnym morzu metodą „burta w burtę”. Najważniejsze zadanie zrealizowane podczas wspólnego szkolenia to działania przeciwminowe, które jednostki prowadziły we wcześniej przygotowanych i przekazanych przez polski sztab Zespołu rejonach operacji. Na zakończenie wspólnych manewrów odbył się tak zwany „Sailpass”, którego celem było pożegnanie tureckich jednostek i podziękowanie za współpracę.

 

W środę, 29 marca, jednostki  Zespołu, którym nadal towarzyszy rumuński trałowiec ROS „Axente”, przeprowadziły ćwiczenia z zakresu obrony przeciwawaryjnej okrętów (tzw. OPA). Właśnie „Axente” pozorował jednostkę potrzebującą pomocy, na której kolejno dochodziło do różnych niebezpiecznych sytuacji – pożarów, przebić kadłuba, czy też konieczności ewakuacji ciężko rannego członka załogi. Wszystkie pozostałe jednostki skierowały do działania drużyny OPA, które szybkimi łodziami były transportowane na pokład "Axente", aby wspomóc akcję ratowniczą. Ponadto polski okręt wydzielił do działania sekcję medyczną odpowiedzialną za udzielenie pomocy i transport rannego na jego pokład, gdyż „Czernicki" jako jedyna jednostka Zespołu posiada ambulatorium, a w skład sztabu wchodzi lekarz. Kluczowym elementem ćwiczenia było skoordynowanie sił wysyłanych do udzielania pomocy pod względem czasu i kolejności włączania ich do akcji, co skutkowało zwiększeniem efektywności walki z zagrożeniami. Na zakończenie dnia okręty przeprowadziły jeszcze ćwiczenie z holowania uszkodzonej jednostki. Zgodnie z założeniem „Czernicki” wziął na hol rumuńskiego „Axente” pozorującego uszkodzenie silników. Ćwiczenie zakończyło się z chwilą osiągnięcia przez zespół holowniczy prędkości 3 węzłów. W tym samym czasie pozostałe trzy jednostki – hiszpańska, niemiecka i turecka – realizowały zadanie podejścia do holowania bez faktycznego podawania holu.

 

Przed wyjściem na morze ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z pozostałymi okrętami Zespołu złożył oficjalną wizytę w tureckim Stambule. Na pokładzie okrętu gościł Ambasador RP w Turcji (z siedzibą w Ankarze) Maciej Lang oraz Konsul Generalny RP w Stambule i polski attache obrony. Dowódca PKW Czernicki i SNMCMG2 kmdr por. Aleksander Urbanowicz złożył wizytę w Dowództwie Marynarki Wojennej Turcji, Dowództwie Cieśnin oraz władzom cywilnych Stambułu. W niedzielę, 26 marca pokład okrętu został także udostępniony dla Polonii, pracowników Ambasady RP i Konsulatu RP wraz z rodzinami oraz tureckim skautom. W sumie na „Czernickim” polscy marynarze gościli ponad 300 osób.

 

Dzisiaj (czwartek, 30 marca) okręty przeszły przez Kanał Koryncki i kierują się do greckiego portu Patras, gdzie już za 3 dni rozpocznie się jedno z większych ćwiczeń sił przeciwminowych na Morzu Śródziemnym, organizowanych przez grecką Marynarkę Wojenną, pod kryptonimem „Ariadne 17”.

 

Tekst i zdjęcia: kmdr ppor. Piotr Adamczak

‹‹ cofnij