AKTUALNOŚCI
11 04 2017
Spotkanie Wielkanocne
  • drukuj

We wtorek 11 kwietnia w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, odbyło się uroczyste Spotkanie Wielkanocne z udziałem dostojnych gości, żołnierzy, weteranów, pracowników, przedstawicieli jednostek podległych oraz rodzin.

 

W imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, uczestników spotkania powitał Szef Sztabu gen. bryg. Tadeusz Mikutel. „W okresie Świąt Wielkiej Nocy mocno odczuwać będziemy więzi z naszymi bliskimi. Łączymy się ciepłymi myślami z żołnierzami, którzy służą na posterunkach w misjach, a w szczególności z tymi w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, rejonie Środkowej Afryki oraz Morzu Śródziemnym. Nie zapominamy o tych, którzy odeszli na wieczną wartę, ich rodzinach oraz poszkodowanych i rannych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu” powiedział gen. bryg. Tadeusz Mikutel. Życząc: Zdrowych, spokojnych Świąt, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności.

 

Życzenia zgromadzonym w Dowództwie oraz przez wideo-łącze, złożył także w imieniu Szefa Sztabu Generalnego WP, gen. bryg. Jan Dziedzic: „Chciałbym wyrazić najwyższy szacunek dla wszystkich Państwa, za wykonywanie szczególnych zadań tych z zakresu reagowania kryzysowego, realizowanych w czasie pokoju, jak i tych realizowanych w czasie najtrudniejszych zadań w ramach operacji poza granicami kraju. Tutaj, w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, charakter spotkań żołnierskich ma swój szczególny wymiar. Jesteśmy połączeni przez wideo-łącza z naszymi kolegami i koleżankami wykonującymi zadania poza granicami kraju, realizującymi odpowiedzialne i bardzo niebezpieczne zadania. Życzę wszystkim Państwu spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych Świąt.”

 

Za pośrednictwem telemostu, wyjątkowe życzenia świąteczne popłynęły z Kosowa, gdzie z wizytą w PKW Kosowo przebywał Minister Obrony Narodowej Pan Antoni Macierewicz wraz z Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomirem Wojciechowskim oraz od dowódców Polskich Kontyngentów Wojskowych z Afganistanu, Kuwejtu, Iraku, PKW Czernicki oraz Bośni i Hercegowiny.

 

Minister Obrony Narodowej Pan Antoni Macierewicz pozdrowił wszystkich zgromadzonych w Dowództwie i przez telemost: „Chcę złożyć życzenia spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, rodzinnych, radosnych, pełnych nadziei, nadziei związanej z Waszą sytuacją osobistą. Cechy podstawowe naszej armii, siła, honor, determinacja, będą kontynuowane zawsze tam, gdzie Wy jesteście, na obcej ziemi, ale także w Polsce. Jesteście rozsiani po całej kuli ziemskiej, aby bronić i wspierać inne narody. Dzisiaj, w przeddzień Wielkiej Nocy, serdecznie Wam dziękuję, życząc wszystkiego najlepszego. Serdeczne myśli kieruję do tych wszystkich rodzin, które nie mają szczęścia, że spędzą Święta z ukochaną osobą. Pamiętajcie, że jesteście w rodzinie żołnierskiej. Wszystkiego najlepszego.”

 

Zgodnie z polską tradycją, Biskup Polowy Wojska Polskiego JE gen. bryg. ks. dr Józef Guzdek wraz z przedstawicielami duszpasterstwa wojskowego poświęcili potrawy na żołnierskim stole i pobłogosławili uczestników spotkania.

 

Spotkanie wielkanocne zakończyło się składaniem indywidualnych życzeń i wspólnym żołnierskim posiłkiem.

 

***

 

W spotkaniu zapowiadającym wyjątkowy okres dla każdego Polaka, Świąt Wielkiej Nocy, uczestniczyli: przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i instytucji podległych, Sztabu Generalnego WP, Dowództwa RSZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa, jednostek bezpośrednio podległych DORSZ, duchowieństwa wojskowego, służb bezpieczeństwa i porządku publicznego, służb mundurowych, uczelni wojskowych, instytucji naukowych, instytucji pracujących na rzecz obronności kraju, stowarzyszeń wojskowych i fundacji oraz instytucji wspierających weteranów. Dzięki połączeniu przez telemost w spotkaniu wzięli udział także dowódcy i żołnierze Polskich Kontyngentów Wojskowych z Afganistanu, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Iraku, Kuwejtu i PKW Czernicki. Wśród gości szczególne miejsce zajęli przedstawiciele kombatantów misji pokojowych oraz rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami kraju, weterani oraz ich rodziny, a także rodziny tych, którzy służąc ojczyźnie złożyli najwyższą ofiarę.

 

 

Tekst: Beata Hajduk

Zdjęcia: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, sierż. Patryk Cieliński

‹‹ cofnij