AKTUALNOŚCI
19 04 2017
Wielkanoc w Polskich Kontyngentach Wojskowych
  • drukuj

W bazie Nothing Hill odbyło się spotkanie wielkanocne, które zgromadziło nie tylko polskich żołnierzy i policjantów, ale także delegacje mundurowych z różnych państw stacjonujących w Kosowie.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Macedonii Jacek Multanowski, dowódca Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód płk Corwin Lusk, dowódca Komponentu Wojskowego UNMIK płk Rafał Jarmużek oraz policjanci XXVI rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji Misji Unii Europejskiej EULEX.

 

„Chciałbym złożyć wam serdeczne życzenia spokoju, szczęścia oraz wszystkiego co najlepsze. Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary a Zmartwychwstały Chrystus przyniesie wam radość miłość, spokój i szczęście. Pogodnych, pełnych radosnej nadziei i rodzinnego ciepła Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jesteśmy daleko od domów, ale tworzymy jedną rodzinę, rodzinę wojskową. Korzystając z okazji chciałbym wam podziękować za wasze zaangażowanie i profesjonalizm oraz za wszystko co tutaj robicie" – powiedział ppłk. Mariusz Janikowski.

 

Następnie głos zabrał podinspektor Jacek Setniewski. „Drodzy państwo, spotkaliśmy się tutaj w rodzinnej atmosferze. Myślę, że jest to szczególny czas, a my jako wielka rodzina polska w Kosowie staramy się dbać o to, aby nasze tradycje zostały zachowane. Życzę wam wszystkim radosnych świąt, przyjemnego spędzenia czasu i smacznego posiłku.”

 

Po wystąpieniach dowódcy oraz gości, kapelan XXXV zmiany ks. por. Grzegorz Lach poprowadził modlitwę i pobłogosławił wielkanocny posiłek. "Dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu Triduum Paschalnego. Dziękuję, że tak licznie uczestniczyliście w tym najważniejszym w roku wydarzeniu dla katolików" - powiedział kapelan.

 

Na stołach pojawiły się tradycyjne polskie potrawy, a po wielkanocnym śniadaniu kapelan odprawił mszę świętą.

 

***

 

W Gamberii polscy i amerykańscy żołnierze uczestniczyli w najważniejszym wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Misterium Paschalnego.

 

Wieczorem 13 kwietnia 2017 roku w TB Gamberi odprawiona została uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, której celebrował ks. mjr Włodek Jasica oraz mjr Leo Moraz. Po zakończeniu mszy wszyscy uczestnicy udali się do "Polskiego Domku" gdzie dowódca PKW RSM płk Marek Rakowski w imieniu własnym oraz Ministra Obrony Narodwej złożył wszystkim zebranym życzenia zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególne życzenia skierował do rodzin, które wspierają żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju, dodając im otuchy i sił. Ksiądz kapelan odmówił modlitwę, pobłogosławił zebranych oraz poświęcił potrawy.

 

Wielka Niedziela rozpoczęła się mszą rezurekcją, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Po zakończeniu mszy polscy i amerykańscy żołnierze spotkali się przy wspólnym stole, aby złożyć sobie życzenia i spożyć przygotowane dzień wcześniej potrawy. Podczas świąt zarówno polscy jak i amerykańscy żołnierze zbierali pomoc potrzebną na leczenie chorego kolegi kpt. mar. Leopolda Tymanowskiego (3FO).

 

***

 

W Polskim Kontyngencie Wojskowym operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie Święto Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęto od poświecenia pokarmów w kościele pod wezwaniem Serca Jezusowego w Doboju.

 

Po wielkanocnej mszy świętej, którą odprawił ksiądz Peter Ilkić żołnierze XIII zmiany PKW EUFOR ATHEA udali się na świąteczne spotkanie. Dowódca PKW ppłk Dariusz Huryń złożył świąteczne życzenia żołnierzom oraz ich najbliższym, życząc wszystkim zdrowych i pogodnych świąt oraz szczęśliwego powrotu do kraju po zakończeniu realizacji zadań mandatowych. Dowódca Kontyngentu przekazał także  życzenia świąteczne od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, Ambasadora RP w BiH Andrzeja Krawczyka, dowódcy Operacyjnego RSZ gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego oraz dowódcy 17 WBZ płk Piotra Malinowskiego.  Po wymianie życzeń pomiędzy przybyłymi na uroczystość, wszyscy zasiedli do świątecznego stołu gdzie głównym tematem rozmów były wspomnienia rodzinnych Świętach Wielkanocnych w kraju.

 

Tekst: por. Kamila Makowiecka-Fijołek, kmdr ppor. Rafał Prętnik, kpt. Marek Demczuk

Zdjęcia: mjr Jefferson Gremies, por. Kamila Makowiecka-Fijołek, mł. chor. Mariusz Szczepko, st. szer. Marcin Jakubowski

‹‹ cofnij