AKTUALNOŚCI
21 04 2017
Robocza wizyta gen. Donahue
  • drukuj

21 kwietnia br. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski spotkał się po raz kolejny z gen. bryg. Christopherem Donahue zastępcą dowódcy 4 Dywizji Piechoty SZ USA.

 

Spotkanie miało na celu koordynację zadań związanych z obecnością wojsk sojuszniczych w Polsce zarówno w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence) stacjonujacej w Orzyszu jak i Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – ang. Armored Brigade Combat Team). Dyskusja dotyczyła kalendarza wspólnych ćwiczeń na lata 2017 i 2018, ze szczególnym uwzględnieniem planowanego na przyszły rok ćwiczenia Anakonda 18. Rozmawiano również o powstającym w Poznaniu Mission Command Element (MCE) jako ważnym elemencie łącznikowym pomiędzy wojskami amerykańskimi i pozostałymi sojusznikami działającymi na terenie Polski. Generał Wojciechowski podkreślił kluczowe znaczenie wspólnych spotkań w kontekście dobrego planowania i przygotowania przyszłych ćwiczeń i działań.

 

W roboczym spotkaniu uczestniczyła kierownicza kadra Dowództwa Operacyjnego RSZ przedstawiciel Biura Attache Obrony USA oraz Dowództwa Generalnego RSZ.

 

Tekst: ppłk Piotr Walatek

Zdjęcia: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek

‹‹ cofnij