25 04 2017
Dancon March w Kosowie
  • drukuj

Żołnierze XXXV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie wzięli udział w kwietniowej edycji marszu „Dancon March” zorganizowanej przez Duński Kontyngent Wojskowy.

23 kwietnia 2017 r. w bazie Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo o godz. 9.00 wystartowała kolejna edycja Marszu Duńskiego. W marszu wzięło udział ok. 550 uczestników z 16 różnych krajów, w tym 117 polskich żołnierzy. Zawodnicy mieli do wyboru dystans 25 lub 40 kilometrów.

Wśród najlepszych znalazła się piątka Polaków. W kategorii żeńskiej na 25 kilometrów najlepsza była szer. Katarzyna Klimek z czasem 3 godziny 26 minut, natomiast ppor. Jagoda Krűger uplasowała się na drugiej pozycji osiągając czas 3 godziny 51 minut. W kategorii męskiej na 25 kilometrów st. szer. Arkadiusz Wąsik znalazł się na drugim miejscu (2:45). Ppor. Krzysztof Wojdyła zajął drugie miejsce na dystansie 40 km w kategorii męskiej osiągając czas 4 godziny 44 minuty. Wśród kobiet na tym dystansie trzecie miejsce wywalczyła ppor. Dorota Śmietanowska (7:41).

Bez wątpienia w wiosennej edycji Marszu Duńskiego Polacy mają się czym poszczycić. Żaden kraj nie miał tylu zawodników na podium. Po raz kolejny nasi żołnierze pokazali hart ducha, determinację w dążeniu do celu oraz wysokie wyszkolenie.Na uznanie również zasługują wszyscy uczestnicy marszu zważywszy na fakt, iż każdy zawodnik brał udział w umundurowaniu polowym, z bronią oraz plecakiem, którego waga musiała wynieść co najmniej 10 kg. Ponadto, niska temperatura, padający deszcz, oraz ciężki pagórkowaty teren, często błotnisty i kamienisty dodatkowo utrudniał marsz.

„Dancon March” po raz pierwszy został zorganizowany w 1972 r. przez armię duńską. Od tego czasu marsz stał się częścią każdej międzynarodowej operacji wojskowej w której biorą udział Duńczycy. Odbywał się na Cyprze, w Bośni, Kosowie, Iraku, Afganistanie i Kuwejcie.

Tekst i zdjęcia: por. Kamila Makowiecka-Fijołek