AKTUALNOŚCI
28 04 2017
Czas patriotycznych uniesień
  • drukuj

"Życzę, aby symbole narodowe pozostały dla wszystkich też symbolami stabilizacji" - powiedział Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Sławomir Wojciechowski podczas uroczystej zbiórki żołnierzy i pracowników dowodzonej przez siebie formacji.

 

Apel zorganizowany z okazji przypadającego: na 2 maja Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz, na 3 maja, Święta Konstytucji, odbył się w deszczowy piątkowy poranek, 28 kwietnia 2017 roku. Przybrał stosowną do okazji, odświętną oprawę. Dodatkowym powodem do celebrowania było zaprezentowanie, po raz pierwszy, flagi Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Generał dywizji Sławomir Wojciechowski w swoim przemówieniu nawiązał do tych wydarzeń: - "Jesteśmy w przededniu kilku bardzo ważnych świąt, o znaczącej symbolice: 2 maja to Dzień Flagi, natomiast 3 maja - Święto Konstytucji. Dziś też, po raz pierwszy, zaprezentowana została Flaga Dowódcy Operacyjnego. Mam nadzieję, że będzie ona dla nas stanowić punkt odniesienia i stanie się źródłem lepszej identyfikacji, tożsamości z organizacją i zespołem, który stanowimy.".

 

Dowódca Operacyjny podkreślił kontekst nadchodzących okoliczności i wagę symboli narodowych: - "Biało-czerwona flaga jest szczególnie istotna dla żołnierzy Dowództwa Operacyjnego. To właśnie pod jej banderą wyruszamy na misje, pełnimy służbę w ramach polskich kontyngentów wojskowych. O fladze, symbolach narodowych należy zawsze pamiętać i czcić je szczególnie. Łatwo przypominać sobie o nich w sytuacjach kryzysowych, trudniej doceniać ich wagę na co dzień. Ten czas daje nam możliwość zamanifestowania swojego przywiązania do barw i symboli. Przy tej okazji chciałbym skłonić Was do refleksji przez te ważne dla Polaków dni. Do tego, abyście zastanowili się nad ich znaczeniem. Przypomnijcie sobie trudną historię Ojczyzny i to, w jaki sposób biało-czerwone barwy wiążą się z wydarzeniami, które na przestrzeni dziejów przypadły w udziale Polsce."

 

Korzystając z okazji, generał Wojciechowski podziękował podwładnym za ciężką i sumienną służbę, a wyrazem tej wdzięczności były wręczone dziś wyróżnienia i medale. Szczególnie ciepłe słowa skierował również do żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa - w kontyngentach wojskowych.

 

Tekst: mjr Adriana Wołyńska

Zdjęcia: st.chor.sztab. Arkadiusz Dwulatek, sierż. Patryk Cieliński

‹‹ cofnij