AKTUALNOŚCI
29 05 2017
Pożegnanie PKW Łotwa
  • drukuj

 

- Żołnierze przed nami historyczna i bardzo ważna misja. Jesteście pierwszym kontyngentem tego typu. Jedziecie nie stabilizować upadłe państwo, ale jedziecie wyrażać solidarność sojuszniczą  i wzmocnić zdolność obronną tego państwa – mówił do żołnierzy gen. dyw. Sławomir Wojciechowski Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych  podczas uroczystości pożegnania I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej.

 

– Życzę państwu abyśmy byli skuteczni w naszym działaniu, abyśmy mogli poprzestać na odstraszaniu, ale jeśli zajdzie taka potrzeba będziemy gotowi – podkreślił gen. Wojciechowski.

 

Podczas uroczystości podpisano w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza protokół o przekazaniu i przyjęciu komponentów PKW w podporządkowanie Dowódcy Operacyjnemu RSZ. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów 9BBKPanc. i wspólny posiłek wyjeżdżających na misję żołnierzy z zaproszonymi gośćmi i rodzinami.

***

Do PKW Łotwa Polska wystawia pododdział w sile kompani czołgów z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi (170 żołnierzy). Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowić będzie 14 czołgów PT-91 Twardy i wozy dowodzenia. PKW wejdzie w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa będzie liczyć ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania.

 

Tekst: mjr Marek Kwiatek

Zdjęcia: 9BBKPanc.

‹‹ cofnij