AKTUALNOŚCI
19 07 2017
Codzienna pomoc w Kosowie
  • drukuj

 

"Człowiek sięgać ma dalej niż ręką dosięgnąć zdoła, bo po to właśnie jest niebo" - to idea znanego angielskiego poety R. Browninga, która przyświeca uczestnikom misji PKW KFOR. Swoim zachowaniem, postawami i zaangażowaniem osobistym żołnierze reprezentują nie tylko siebie, ale przede wszystkim naszą Ojczyznę  i Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Wykonywanie zadań stabilizacyjnych przez żołnierzy XXXVI zmiany PKW KFOR nie ogranicza wrażliwości serc i wyczulenia na ludzką krzywdę. Nie wyklucza również bezinteresownej pomocy na zasadzie humanitaryzmu. Świadomi tego, że to ich indywidualna postawa i zaangażowanie każdego z osobna w wykonywanie zadań mandatowych buduje łączny wizerunek kontyngentu, doskonale spełniają się w roli ambasadorów naszego kraju w Kosowie, co kształtuje pozytywny obraz żołnierza polskiego na arenie międzynarodowej.

 

Zadania wynikające z reprezentowania Ojczyzny polegają nie tylko na utrzymywaniu współpracy i współdziałaniu z przedstawicielami struktur Sił Międzynarodowych KFOR. Stanowią je również, oparte na altruizmie i chęci zadbania o będących w potrzebie, wspieranie i zaspokajanie doraźnych potrzeb społeczności lokalnej, w szczególności kobiet i dzieci.

 

Takie zachowania procentują w przyszłości i pozwalają budować dobre relacje na co dzień. Stanowią również okazję do lepszego zrozumienia potrzeb okolicznej ludności, wzajemnej mentalności, a także poznania dziedzictwa kulturowego i historycznego Republiki Kosowa.

 

Tekst: ppor. Szymon Niewada

Zdjęcia: sierż. Grzegorz Dziedzic, st. szer. Tomasz Popczyk

‹‹ cofnij