AKTUALNOŚCI
31 07 2017
Uczcili pamięć bohaterskich powstańców Warszawy
  • drukuj

 

28 lipca 2017 r. w bazie TB Gamberi w Afganistanie żołnierze VI zm. PKW Afganistan RSM wzięli udział w „27 Biegu Powstania Warszawskiego”, który miał na celu uczczenie powstania rozpoczętego 1 sierpnia 1944 roku w okupowanej przez nazistów Warszawie. Na te okazję specjalnie do bazy w prowincji Laghman przybyli polscy żołnierze z innych miejsc pełnienia służby w Afganistanie z Dowódcą VI zm. płk Piotrem Fajkowskim na czele.

 

Bieg zorganizowany został przez żołnierza VI zm. PKW Afganistan RSM kpt. Daniela Szczęsnego oraz ze strony amerykańskiej mjr Becky McConnell, która także organizowała zabezpieczenie medyczne biegu. Należy zaznaczyć, że udział w organizacji biegu miało również Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Sekcja Imprez Sportowych Stołecznego Centrum Sportu w Warszawie.

 

Na linii startu stawiło się blisko 60 uczestników nie tylko z Polski, ale również z innych krajów wchodzących w skład koalicji antyterrorystycznej w szczególności żołnierzy z USA.  Jak zwykle silną reprezentację wystawili żołnierze plutonu ochrony Guardian Angels wywodzących się z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Zawodnicy wystartowali o godzinie 5:00 czasu lokalnego, a rywalizacja odbywała się co prawda na dystansie tylko 5 kilometrów jednak przy temperaturze powietrza około 40 stopni Celsjusza oraz po drodze żwirowej co uczyniło sam bieg jeszcze trudniejszym i wymagającym dla zawodników.

 

Na metę z najlepszymi czasami dobiegli i zajęli kolejne miejsca: I miejsce - kpr. Mariusz Pardo (19.44 min.),  II miejsce - kpt. Carlos Robinson (21.25) , III miejsce – kpt. Ricardo Ellin (21.37 min.). Wśród kobiet miejsca na podium zajęły: I miejsce - mjr Becky McConnell (25.22 min.),  II miejsce - kpt. Morgan Bass (27.26 min.) , III miejsce – kpt. Arin Heinz (28.02).

 

Zwycięzca zawodów, który na co dzień służy w 1 bz im. Szwoleżerów Mazowieckich  zaznaczył, iż do biegu przygotowywał się w swoim wolnym czasie, którego ze względu na liczne zadania nie miał zbyt wiele. Na słowa uznania zasługuje na pewno najstarszy a za razem ostatni uczestnik biegu  Daniel Walther, były żołnierz amerykańskich sił specjalnych. Tuż po przekroczeniu linii mety, podobnie jak w kraju, każdy zawodnik otrzymał z rąk Dowódcy VI zm. PKW Afganistan RSM pamiątkowy medal.

‹‹ cofnij