AKTUALNOŚCI
25 08 2017
WZZ Darłowo
  • drukuj

 

Blisko 50 żołnierzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej walczy z powodzią na terenie gminy Darłowo. Akcja usuwania wyrwy w wale przeciwpowodziowym na rzece Grabowa trwa od godzin nocnych  23 sierpnia.

 

 

Żołnierze w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Darłowo do akcji zostali wysłani w środę 23 sierpnia. W wale przeciwpowodziowym na rzece Grabowa, poniżej mostu w Porzeczu (gmina Darłowo) nastąpiła około 15 metrowa wyrwa. Po przybyciu w zalewany rejon żołnierze natychmiast przystąpili do działań. W użyciu są Pływające Transportery Samobieżne, samochody ciężarowo – terenowe, z powietrza w operacji uczestniczy również wojskowy śmigłowiec.  Zadanie wojska polega na uszczelnieniu oraz naprawie wału przeciwpowodziowego. Wbijane są pale, kładzie się siatki stalowe, w końcu wyrwę zasypuje się workami z piachem. Praca w rejonie jest bardzo trudna, żołnierze walczą z czasem aby ograniczyć ewentualne zniszczenia. Na miejscu akcją dowodzi kapitan Arkadiusz Drzewiecki.

 

W Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Darłowo udział biorą żołnierze oraz ciężki sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa (8. Flotylla Obrony Wybrzeża), 8. Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina (12. Dywizja Zmechanizowana) oraz śmigłowiec Mi-17 z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Mińska Mazowieckiego.

 

Tekst: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

Zdjęcia: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, Arkadiusz Szwajda

‹‹ cofnij