AKTUALNOŚCI
31 08 2017
Przekazanie dyżuru Baltic Air Policing
  • drukuj

31 sierpnia 2017 roku polscy lotnicy z PKW ORLIK 7 przekazali dyżur w ramach misji Baltic Air Policing (BAP) amerykańskim kolegom.

 

Po czterech miesiącach spędzonych na straży nieba Litwy, Łotwy i Estonii, w obecności wiceministra obrony Litwy Vytautas Vaiksnorasa i dowódcy AIRCOM w Ramstein Gen. Toda D. Woltersa, dowódca PKW ORLIK 7 ppłk pil. Piotr Ostrouch  przekazał  na ręce dowódcy kontyngentu amerykańskiego, Lt Col Cody Blake, symboliczny klucz do nieba bałtyckiego.

 

Dzień przed zakończenie dyżuru na lotnisku w litewskim Siauliai odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia misją Air Policing. Stronę polską na ceremonii reprezentowali: ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, gen. bryg. Dariusz Malinowski z Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego oraz płk pil. Jacek Pszczoła. Minister Vytautas Vaiksnoras w swym przemówieniu przypomniał, iż obecna misja była już siódmą zmianą wystawianą przez stronę polską, a polskie siły powietrzne należą do liderów pośród państw NATO jeśli chodzi o zaangażowanie w ochronę bałtyckiego nieba. Dowódca AIRCOM w Ramstein Gen Tod D. Wolters podziękował polskim pilotom i całemu personelowi za bardzo dobre wykonywanie zadań podczas Baltic Air Policing.

 

Dowódca PKW ORLIK 7 ppłk pil. Piotr Ostrouch podziękował gospodarzom miasta Siauliai oraz dowódcy bazy litewskiej za wsparcie i pomoc w wykonywaniu sojuszniczych zobowiązań, a także wszystkim żołnierzom polskiego kontyngentu za czteromiesięczny wysiłek. Polscy żołnierze odznaczeni zostali medalem za udział w operacji NATO Baltic Air Policing, a ppłk pil. Piotr Ostrouch otrzymał od Dowódcy litewskich Sił Powietrznych Col. Dainiusa Matutisa Medal of Distinction.

 

Uroczystość zakończył przelot dwóch polskich F-16 nad bazą w Siauliai.

 

Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 7 pełnił dyżur w Siauliai od 01.05.2017 r. do 31.08.2017 r. Polscy lotnicy misję pełnili po raz siódmy w ramach 44 rotacji Baltic Air Policing. Trzon PKW stanowiła 31. Baza Lotnictwa Taktycznego z Krzesin, uzupełniona żołnierzami z innych jednostek Sił Powietrznych i Wojska Polskiego. Dla jednostki z Krzesin był to pierwszy kontyngent w misji Baltic Air Policing na Litwie. Do ochrony bałtyckiego nieba piloci wykorzystywali cztery samoloty F-16. Spędzili ponad 500 godzin w powietrzu wykonując blisko 130 misji lotniczych. Do głównych zadań PKW należała ochrona przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, udzielanie pomocy załogom statków powietrznych znajdujących się w sytuacji awaryjnej oraz ochrona przed atakami z powietrza.

 

Zdjęcia: kpt. Krzysztof Tomczyk

Tekst: kpt. Michał Pataj

‹‹ cofnij