AKTUALNOŚCI
18 09 2017
Dowódca Operacyjny odwiedził Rysia
  • drukuj

 

Rozgrywające się manewry na poligonie drawskim pk. RYŚ-17 stanowią wyjątkową okazję, aby obserwować ćwiczących żołnierzy oraz wdrożone rozwiązania systemowe w 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, dlatego Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych obserwował działanie „Dwunastki”.

 

Żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz wydzielonych pododdziałów z innych jednostek wojskowych z wielkim zaangażowaniem realizują postawione zadania, dlatego Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Sławomir Wojciechowski obserwował realizowane szkolenie na poligonie drawskim.

 

Dowódca „Dwunastki” generał dywizji Rajmund T. Andrzejczak zaprezentował stanowiska dowodzenia oraz przedstawił sposób wykorzystania przez 12 Dywizję środowisko wymiany informacji PMN (Polish Mision Network – przyp. red.) na dużych odległościach. Generał Andrzejczak prezentując duży stopień zaawansowania wprowadzenia systemu PMN w „Dwunastce” podkreślił, że przede wszystkim ma to na celu jak najlepsze współdziałanie w wojskowym środowisku narodowym i międzynarodowym.

 

Niezapowiedziana wizyta była dla żołnierzy wyjątkową okazją do rozmowy z generałem Wojciechowskim. Podczas ćwiczenia RYŚ-17 generał Wojciechowski rozmawiał nie tylko z oficerami sztabów, ale również z rezerwistami, którzy mieli doskonałą sposobność do przedstawienia swoich opinii oraz wniosków dotyczących dotychczasowego działania.

 

Dowódca Operacyjny przyznał, że przyjęty sposób organizacji stanowisk dowodzenia w 12 Dywizji, a także wprowadzone innowacje w systemach dowodzenia i łączności zrobiły na nim duże wrażenie. „Szybki przepływ informacji na stanowiskach dowodzenia jest bardzo istotny, a rozwiązania zastosowane w 12 Dywizji gwarantują sprawne działanie” – podsumował generał Wojciechowski.

 

Omawiając wprowadzone systemy generał Andrzejczak zaznaczył: - „Współczesne konflikty zbrojne zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego musimy wyciągać wnioski i wdrażać je, aby na wszelki wypadek być przygotowanym na wyzwania współczesności”. Podobnego zdania był Zastępca Dowódcy – Szef Sztabu „Dwunastki” generał brygady Tomasz Piotrowski. „Musimy być w pełni gotowi do działania w zmieniającym się środowisku walki, dlatego kładziemy ogromny nacisk na połączony wymiar działań, a także maksymalne zwiększenie mobilności stanowisk dowodzenia” – podkreślił generał Piotrowski.

 

Wizyta Dowódcy Operacyjnego zakończyła się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia z ćwiczącymi żołnierzami.

 

˖ ˖ ˖

W dniach 12 – 18 września 2017 r. w wielu miejscach Polski północno – zachodniej pododdziały 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz pododdziały wydzielone z innych jednostek wojskowych realizują ćwiczenie pk. RYŚ-17, które jest przygotowaniem do największego tegorocznego ćwiczenia Wojska Polskiego pk. DRAGON-17.

 

Tekst: por. Błażej Łukaszewski

Zdjęcia: st. chor. szt. Artur Walento

‹‹ cofnij