AKTUALNOŚCI
19 09 2017
Spotkanie delegacji PKW Rumunia z Polonią w Bukareszcie
  • drukuj

 

W niedzielę 17 września br., delegacja żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii spotkała się z Polonią zamieszkałą w stolicy Rumunii. Spotkanie zorganizował Andrzej Kalinowski, Konsul RP w Rumunii w Biserica romano-catolica Baratia - Sancta Maria Gratiarum w Bukareszcie.

                                     

Wspólnota polska w Bukareszcie jest bardzo zróżnicowana i liczy ok. 1000 członków. Część z nich urodziła się w Rumunii, Bukareszcie i pochodzi z rodzin polskich lub mieszanych. Druga część pochodzi ze wspólnoty polskiej z Bukowiny, północnego regionu kraju, gdzie zamieszkuje większość Polaków w Rumunii. Trzecia część rodaków w Bukareszcie, to Polacy urodzeni w Polsce, z różnych powodów osiedleni w Rumunii.

 

Spotkanie rozpoczęło się odprawieniem w języku polskim mszy świętej przez kapelana kontyngentu w najstarszej katolickiej świątyni w Bukareszcie w parafii pw. Narodzenia NMP. W wygłoszonej homilii ksiądz kapelan odniósł się do obchodzonej rocznicy napaści sowietów na Polskę i ważnej roli jaką odniósł naród rumuński w tych trudnych dla Polaków dniach.

 

Na zakończenie mszy kapelan kontyngentu, w imieniu Dowódcy PKW mjr. Pawła Cupa podziękował ks. Eugen Bartos, proboszczowi rzymsko-katolickiej parafii Sancta Maria Gratiarum w Bukareszcie za umożliwienie sprawowania mszy św. dla Polonii.

 

Następnie głos zabrał przedstawiciel polonii Bogdan Polipciuc  „Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy, po kilku miesiącach nieobecności wśród nas polskiego kapłana, znowu uczestniczyć we mszy św. w języku polskim. Tym razem, z naszymi polskimi żołnierzami, którzy realizują swoje zadania w ramach sojuszu NATO w Rumunii. Dziękujemy za wspólnotę modlitwy, za ciekawą i patriotyczną homilię ks. kapelana, wygłoszoną z okazji 78. rocznicy napaści Sowietów na naszą Ojczyznę”

 

Po mszy św. odbyło się spotkanie, podczas którego nasi żołnierze zaprezentowali specjalnie na tę okazję przygotowany film, ukazujący dotychczasowe szkolenie kompanii zmotoryzowanej na poligonie rumuńskim. - „Kilka dni temu, żołnierze kompani zmotoryzowanej I zmiany PKW Rumunia realizującej zadania w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO (ang. NATO Tailored Forward Presence), powrócili z  ponad dwutygodniowego szkolenia zintegrowanego realizowanego na poligonie w Cincu wspólnie z rumuńskimi żołnierzami z 26. batalionu piechoty wchodzącego w skład Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód” - powiedział podczas spotkania z Polonią kpt. Damian Ćwierkiewicz, dowódca grupy oficer operacyjny PKW w Rumunii.

 

Na zakończenie pobytu w Bukareszcie polscy żołnierze wraz z przedstawicielami Polonii udali się na bukareszteński zabytkowy cmentarz Bellu, zwany też cmentarzem Șerban Vodă, odpowiednik warszawskich Powązek, gdzie spoczywa panteon rumuńskich pisarzy, artystów, naukowców i polityków. Wizyta na nim to doskonała lekcja historii Rumunii obejmująca ostatnie około 150 lat. W trakcie spaceru po założonej w 1858 roku i liczącej dziś 28 hektarów nekropolii, nasi żołnierze odszukali, na jego katolickiej części, grób płk. Józefa Becka, w którym były minister spraw zagranicznych RP i legionista był pochowany do 1991 roku. 

 

Następnie polscy żołnierze zapalili znicz pamięci a ks. mjr Krawczyk poprowadził modlitwę za zmarłych przy grobowcu rodziny Skupiewskich. Spoczywa w nim Lucjan Skupiewski, który przez kilka miesięcy w 1923 roku był burmistrzem stolicy Rumunii. Lucjan Skupiewski jest pradziadkiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, od strony mamy. Jak podaje na swej stronie Ambasada RP w Rumunii Lucjan Skupiewski był przyjacielem króla Rumunii Karola II.

 

W tym miejscu warto przypomnieć, że od 12 maja br. batalion logistyczny 17 Wielkopolskiej Brygady zmechanizowanej dziedziczy tradycje 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii.

 

Córka Lucjana, Kornelia Zoe Skupiewska wyszła za płk Wincentego Jasiewicza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kawalera orderu Virtuti Militari V klasy. Płk Wincenty Jasiewicz jest również pochowany w tym grobowcu. Ich córka Jadwiga, żona Rajmunda Kaczyńskiego to matka śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

  

Oficer Prasowy PKW Rumunia

zdjęcie: szer. Jacek Koleśnik

‹‹ cofnij