AKTUALNOŚCI
26 09 2017
Żołnierze PKW Rumunia oddali krew
  • drukuj

 

W dniach 25-26 września br. żołnierze I zmiany PKW Rumunia aktywnie włączyli się w akcję honorowego krwiodawstwa, zorganizowaną w koszarach 26. batalionu piechoty w Craiovej.

 

- „Razem pomagamy życiu” - takie jest hasło naszej akcji. Każdy, kto bezinteresownie dzieli się swoją krwią daje nadzieję życia, a to dla człowieka zmagającego się z chorobą i dla jego bliskich jest najcenniejsze - powiedział dowódca kontyngentu mjr Paweł Cupa.

 

Akcja honorowej zbiórki krwi została zainicjowana przez lekarza I zmiany PKW w Rumunii we współpracy z dr. Mia Dan-Cristian - szefem sekcji medycznej Wielonarodowej Brygady Południowy-Wschód, w oparciu o mobilny punkt poboru krwi z Centrum Krwiodawstwa w Craiovej.

 

- „Wielu naszych żołnierzy jest honorowymi dawcami krwi. Tę formę pomocy chcieli kontynuować na misji w Rumunii, dlatego nasza akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Ponadto, za donację żołnierze otrzymali bony żywnościowe, które dobrowolnie przekazali na potrzebujące dzieci okręgu Dolij - powiedziała por. lekarz Maria Berlińska-Jarosławska, lekarz I zmiany PKW.

 

Do oddania krwi zgłosiło się ponad 60 żołnierzy, wszyscy dobrowolnie wyrazili chęć takiej pomocy. - „Cieszymy się, że możemy pomóc dzieciom i przez to dać dobry przykład. Mam nadzieję, że ten gest oddania polskiej krwi umocni autorytet polskiego żołnierza wśród naszych rumuńskich kolegów” - powiedziała szer. Julia Malicka z kompanii zmotoryzowanej. - „Każda forma pomocy drugiej osobie jest obowiązkiem każdego człowieka, a w szczególności żołnierza” - dodał szer. Jacek Rok.

 

Zaangażowanie polskich żołnierzy w tej akcji zaskoczyło organizatorów ze strony rumuńskiej: - „Jesteśmy bardzo zaskoczeni i wdzięczni za współpracę z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego i mamy nadzieję, że oddana przez nich krew pomoże uratować wiele istnień ludzkich” - powiedziała dr. Michaela Bataliu, lekarz z Centrum Krwiodawstwa w Craiovej.

 

- „Grono krwiodawców wśród naszych żołnierzy stanowi niezaprzeczalny dowód, że przykazanie miłości bliźniego wyrażone troską o jego życie i zdrowie jest sprawą priorytetową” - powiedział ks. mjr Tomasz Krawczyk. Kapelan kontyngentu zwrócił uwagę, że wielkość każdego daru polega między innymi na tym, że jest on niepowtarzalny, unikatowy, jedyny w swoim rodzaju. W tym kontekście zauważył, że „krew jest jedną z tych nielicznych substancji, której nie można zastąpić niczym innym, gdyż nie można jej wytworzyć w warunkach laboratoryjnych i nie może mieć żadnego zamiennika. Jako dawcy nie wiemy, komu, kiedy i w jakich okolicznościach będzie potrzebna nasza krew, którą dobrowolnie oddajemy. Liczy się tu człowiek bez względu na wyznanie, religię czy reprezentowany światopogląd. I to jest najważniejsze” - powiedział.

 

Akcja krwiodawstwa w Wielonarodowej Brygadzie południe Wschód i udział w niej żołnierzy polskich spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów zarówno lokalnych jak i ogólnokrajowych (między innymi rumuńskiego kanału informacyjnego digi24, gazety gazeta de sud), co znacznie wpłynęło na budowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii.

 

Oficer Prasowy PKW Rumunia

zdjęcia: kpr. Jacek Szurko, Claudiu Tudor (Gazeta de sud)

 

‹‹ cofnij