AKTUALNOŚCI
27 09 2017
MZT rozpoczął szkolenie w Iraku
  • drukuj

25 września w PKW OIR Irak rozpoczął działalność Mobilny Zespół Treningowy (MZT).W ramach pilotażowego kursu polscy żołnierze przygotowują irackich specjalistów do prowadzenia remontów poradzieckiego sprzętu opancerzonego i uzbrojenia.

 

W ubiegłym tygodniu wyjechało do Iraku 11 polskich specjalistów, którzy realizują zadania w ramach PKW OIR Irak tworząc Mobilny Zespół Treningowy. Polska zaangażowała się w program prowadzony pod auspicjami sojuszu w ramach NATO Training and Capacity Building – Iraq, (NTCB-I), a polskie Siły Zbrojne odgrywają rolę lidera i koordynatora w zakresie remontu sprzętu i uzbrojenia „Polska wyraziła akces do kierowania działaniami, mającymi na celu wyszkolenie, wykształcenie personelu specjalistycznego, aby na tej bazie zbudować zdolności sił zbrojnych Iraku do samodzielnego realizowania zadań związanych z odzyskaniem sprzętu i jego sprawności” mówi Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

 

Polski MZT realizował będzie szkolenie irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługi poradzieckiego sprzętu opancerzonego (T-72, BWP-1), w kilku etapach. Pierwszy z nich, szkolenia podstawowego rozpoczął się 25 września i realizowany jest w oparciu o szkołę EMES (Electrical Mechanical and Engineering School). Będzie on trwał 4 tygodnie w trakcie, których przeszkolonych zostanie ponad 30 żołnierzy armii irackiej. Po zakończeniu tego etapu nastąpi weryfikacja i selekcja celem wskazania kandydatów do dalszego szkolenia w Polsce. Drugi etap realizowany będzie na bazie CSLog Grudziądz oraz 8 brem Kołobrzeg i potrwa między 6 a 8 tygodni. Grupa obejmująca 10 – 12 kursantów zostanie podzielona na mniejsze zespoły i przeszkolona w różnych specjalnościach. Szkolenie zakończony certyfikacja na poziomie specjalisty – instruktora. Ostatnim elementem kursu będzie 4 tygodniowe metodyczne szkolenie instruktorów, realizowane w oparciu o szkołę EMES w Iraku.

Jak podkreśla Dowódca Operacyjny RSZ „pomimo że misja jest nieduża, to jej ranga jest dość ważna”. Polscy żołnierze z MZT stoją przed dużym wyzwaniem i ogromem pracy a cały proces może być długotrwały ze względu, że „trzeba stworzyć bazę zarówno szkoleniową, jak i remontową, czyli odtworzyć wszelkiego rodzaju warsztaty, urządzenia i wyposażenie, by można było w ogóle obsługiwać sprzęt”.

 

Tekst: ppłk Piotr Walatek

Zdjęcia: PKW Irak

‹‹ cofnij