AKTUALNOŚCI
27 09 2017
PKW Łotwa: Odwiedziny w polskiej szkole w Rydze
  • drukuj

 

Polscy żołnierze wraz z przedstawicielami wszystkich nacji wchodzących w skład eFP BG LVA (Albanii, Włoch, Hiszpanii, Słowenii i Kanady) odwiedzili Polską Szkołę Średnią im. Ity Kozakiewicz w Rydze.Szkoła ta znajduje się na nowoczesnym osiedlu, blisko centrum Rygi i istnieje od 1991 roku. Dyrektor szkoły Krzysztof Szyrszeń zapoznał przybyłych gości z rozmieszczeniem poszczególnych sal i pracowni, tj: stołówką, pracownią techniczną oraz halą sportową.

 


Następnie wszyscy zajęli miejsca w auli, gdzie polscy żołnierze zapoznali uczniów i nauczycieli ze składem oraz celem misji Kanadyjskiej Grupy Batalionowej stacjonującej w Camp ADAZI. Ponadto, przedstawili ogólną budowę czołgu PT - 91 Twardy, który jest podstawowym sprzętem bojowym 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Podczas wizyty, uczniowie rozmawiali z żołnierzami oraz mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu polskich żołnierzy m. in.: hełmem, maską przeciwgazową i kamizelką kuloodporną, zapoznania
się z zasadami działania ręcznego detektora elektromagnetycznego. Wspólne spotkanie, zarówno dzieciom jak i żołnierzom dostarczyło wiele radości i pozytywnych emocji. Cały pobyt w polskiej szkole w Rydze zakończył się wspólną fotografią oraz wymianą upominków. W podziękowaniu za odwiedziny polscy żołnierze otrzymali zrobioną przez uczniów figurkę kota, który jest symbolem stolicy Łotwy – Rygi.

 


Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska

‹‹ cofnij