AKTUALNOŚCI
09 10 2017
PKW Łotwa: ćwiczenie Bayonet Shield – 17
  • drukuj

Kompania czołgów z PKW Łotwa, wspólnie z pododdziałami z US Army, 1st Regiment Royal Canadian Horse Artillery oraz kompanią saperów, brała udział w ćwiczeniu sprawdzającym zgranie pododdziałów Kanadyjskiej Grupy Bojowej z Brygadą Łotewską.

 

W czasie ćwiczenia sprawdzono wspólne działanie polskiej kompanii czołgów z PKW Łotwa, amerykańskich żołnierzy z kompanii powietrzno-desantowej (Saber Squadron), śmigłowców bojowych AH-64, kanadyjskiej baterii artylerii wyposażonej w 155 mm haubice M777 oraz hiszpańskich saperów w wozach bojowych M113.  


W pierwszej fazie ćwiczenia, Amerykańscy Rangersi zniszczyli punkty oporu przeciwnika, opanowali przyczółki na rzece zabezpieczając wejście do walki polskiej kompanii czołgów i hiszpańskich saperów. Osłonę z powietrza walczących pododdziałów prowadziły amerykańskie śmigłowce bojowe niszcząc cele w głębi obrony przeciwnika.

 

W kolejnej fazie ćwiczenia, hiszpańscy saperzy przygotowali ładunki wybuchowe pod zapory inżynieryjne, a w tym czasie kanadyjska artyleria ostrzeliwała pozycje przeciwnika. Po wykonaniu przejść w polu minowym do akcji wkroczyły polskie czołgi PT-91. Polscy czołgiści wykorzystując swój potencjał ogniowy ostatecznie zlikwidowali punkty oporu przeciwnika.

 

Po zakończonym ćwiczeniu dowódca batalionu LTC Jones pochwalił żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu i m.in. powiedział: - To dobrze, że walczymy po tej samej stronie, gdyż nie chciałbym mieć Was, a szczególnie polskich czołgistów za przeciwników.

 

***

Bayonet Shield – 17 było ćwiczeniem taktycznym ze strzelaniem amunicją bojową, przygotowującym kompanię czołgów do największego przedsięwzięcia  w tym roku, jakim będzie ćwiczenie sprawdzające zgranie Brygady Łotewskiej z pododdziałami z eFB BG pk. Silver Arrow.

 

Tekst i zdjęcia: arch. PKW Łotwa

‹‹ cofnij