AKTUALNOŚCI
10 10 2017
Sekretarz Generalny NATO i Prezydent Rumunii z wizytą w Wielonarodowej Brygadzie Południe Wschód stacjonującej w Krajowej, Rumunia
  • drukuj

 

W poniedziałek 9 października br. Jens Stoltenberg Sekretarz Generalny NATO i  Klaus Iohannis Prezydent Rumunii odwiedzili żołnierzy Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. W skład brygady wchodzą również żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii. Obecni także byli Minister Obrony Narodowej Rumunii Mihai Fifor, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii Pan Marcin Wilczek i Szef Sztabu Generalnego Rumunii gen. Nicolae Ciuca.

 

Wizyta rozpoczęła się późnym popołudniem od złożenia meldunku przez Dowódcę Wielonarodowej Brygady płk. Cristiana Dan, po czym goście udali się na plac apelowy gdzie oczekiwali pozostali żołnierze dowództwa i wybranych jednostek brygady.

 

Po uroczystym odegraniu hymnu NATO i hymnu Rumunii głos zabrał Prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis który podkreślił znaczenie obecności wojsk sojuszu i zaangażowania swojego kraju w następujących słowach:

Wielonarodowa Brygada Południowy-Wschód została uwtorzona jako odpowiedź na rosnące niebezpieczeństwo w pobliżu granic NATO. To, że Rumunia gości dowództwo Brygady Wielonarodowej Południowy-Wschód podkreśla wysoki stopień zaangażowania naszego kraju w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa nie tylko w Rumunii, lecz także w całym regionie Morza Czarnego. Sojusz Północnoatlantycki oznacza przede wszystkim solidarność i jedność, a uczestnictwo państw sojuszniczych, uczestnictwo we wspólnych manewrach i ćwiczeniach wojskowych, wiarygodnie oddają te wartości. Dziękuję zatem państwom sojuszniczym, które zaangażowały się w ten wspólny wysiłek. Jestem przekonany, że żołnierze stacjonujący w naszym kraju z Kanady, Hiszpanii, Portugalii oraz Polski docenią naszą gościnność i będą doskonale współpracować z rumuńskimi partnerami. Cieszę się, że pomimo upływu krótkiego okresu czasu od decyzji o utworzeniu tej struktury w Rumunii zaobserwowano widoczne postępy, które są doceniane także na poziomie sojuszniczym. Jestem przekonany, że w dalszym ciągu będziemy wywiązywać się z przyjętych zobowiązań, tak aby na koniec przyszłego roku osiągnąć gotowość Wielonarodowej Brygady Południowy-Wschód" - i dodał - "Wyjątkowa postawa żołnierzy rumuńskich oraz sojuszników podczas manewrów wojskowych na terytorium Rumunii,  na misjach jak i w działaniach międzynarodowych są dowodem wysokiego stopnia profesjonalizmu. Wiem, że działania prowadzone w ramach Wielonarodowej Brygady Południowy-Wschód są niezbędne w realizacji głównego zadania Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego – a mianowicie prowadzenie działań stanowiących odpowiedź na ambitne wyzwania dla zachowania bezpieczeństwa”. 

 

Następnie swoje przemówienie wygłosił Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, który powiedział między innymi:

„Cieszę się że mogę tutaj dziś być razem z wami, stanowi to dla mnie doskonałą okazję do podziękowania wam za waszą służbę. Razem sprawicie że nasze narody są bezpieczne, prowadząc działania odstraszające na wschodniej flance- naprawdę doceniam to co robicie i dziękuję za waszą wybitną służbę i również chciałbym podziękować waszym rodzinom za nieustanne wsparcie. Wysyłamy bardzo jasny przekaz, NATO jest tutaj, NATO jest silne i NATO jest zjednoczone. Musicie pamiętać, że jesteście częścią większego wysiłku.  Jestem wdzięczny Rumunii za jej wkład w naszą obronę kolektywną oraz dziękuję zaangażowanym w to sojusznikom. Rumunia jest państwem ramowym tworzącym to dowództwo, wiele krajów sojuszniczych również wydzieliły swoich oficerów do sztabu brygady, Polska skierowała kompanię, a Portugalia, Bułgaria,  Włochy i Niemcy zadeklarowały wydzielenie sił. NATO jest transatlantyckim sojuszem utworzonym by służyć pokojowi i bezpieczeństwu, dlatego jesteście tutaj i dlatego chciałbym podziękować wam za wszystko co robicie. NATO ma najlepszych żołnierzy, podziwiam waszą odwagę, profesjonalizm i poświęcenie ” – podkreślił Sekretarz Generalny NATO.

Po przemówieniach dostojni goście spotkali się z żołnierzami dowództwa brygady, żołnierzami kontyngentu rumuńskiego, który przed kilkoma dniami wrócił z Polski oraz żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego którzy pełnią służbę w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO (NATO Tailored Forward Presence) w Rumunii.

 

W przyjaznej i ciepłej atmosferze goście zapoznali się również z wybranym wyposażeniem brygady oraz Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW). Żołnierze kompanii zmotoryzowanej  mieli okazję zaprezentować swoje zasadnicze wyposażenie jakim jest 30 mm kołowy transporter opancerzony „Rosomak”, broń wsparcia jak 60mm moździerz, granatnik automatyczny MK-19 oraz broń osobistą i wyposażenie indywidualne.

 

Główni goście kończąc spotkanie z żołnierzami pododdziałów brygady podziękowali w szczególności żołnierzom przybyłym z zagranicy za ich wkład w budowanie bezpieczeństwa w regionie oraz osobiste zaangażowanie.

 

Kolejnym etapem wizyty było zapoznanie z infrastrukturą  i rozmieszczeniem dowództwa brygady, miejscami pracy żołnierzy wykonujących zadania na rzecz brygady. Dowódca brygady przedstawił informację nt. Wielonarodowej Brygady, jej struktury, rozmieszczenia, wyposażenia, realizowanych zadań oraz zaangażowania w przedsięwzięcia szkoleniowe w 2018 roku:

„Najważniejszym zadaniem dla dowództwa brygady w 2018 roku będzie przeprowadzenie ćwiczenia pk. „Scorpion Fury-18” w ramach którego dowództwo zostanie poddane międzynarodowej certyfikacji" - powiedział płk Dan.

 

Po meldunku Dowódcy Wielonarodowej Brygady goście dokonali wpisu w Księdze Pamiątkowej brygady, po czym wizyta dobiegła końca.

 

Państwem ramowym dla Wielonarodowej Brygady Południe Wschód jest Rumunia. Do dowództwa brygady swoich oficerów skierowały również Polska, Kanada, Hiszpania, Portugalia a Polski Kontyngent Wojskowy realizuje zadania w strukturze 26 batalionu piechoty który podlega pod Wielonarodową Brygadę Południowy Wschód. 

‹‹ cofnij