AKTUALNOŚCI
27 10 2017
PKW Rumunia na obchodach Święta Sił Zbrojnych
  • drukuj

 

25 października  br. żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wzięli udział w obchodach Święta Sił Zbrojnych Rumunii organizowanych na terenie garnizonu Krajowa.

 

Przed rozpoczęciem głównych obchodów miały miejsce również wspólne przedsięwzięcia promocyjne. W dniu 22 października żołnierze kontyngentu wspólnie z żołnierzami 26 batalionu piechoty prowadzili połączone szkolenie strzeleckie, a w środę 24 października złożyli wizytę w liceum ogólnokształcącym gdzie opowiedzieli o swojej służbie, zaprezentowali indywidualne uzbrojenie oraz sprzęt wykorzystywany na co dzień.

 

Główne obchody Święta Sił Zbrojnych w garnizonie Krajowa rozpoczęły się od uroczystości upamiętnienia żołnierzy rumuńskich poległych w konfliktach zbrojnych zorganizowane na części wojskowej cmentarza komunalnego.  Po modlitwie prawosławnej, nastąpiły przemówienia władz okręgu Dolj i miasta Krajowa, Dowódcy Wielonarodowej Brygady Południe Wschód płk.  Cristiana Dan oraz weterana II Wojny Światowej. Po złożeniu wieńców pod pomnikiem poległych w II Wojnie Światowej uroczystość zakończyła się defiladą mieszanej polsko rumuńskiej kompanii honorowej.


Polski Kontyngent Wojskowy reprezentowała delegacja kontyngentu oraz żołnierze kompanii zmotoryzowanej, którzy wspólnie z żołnierzami rumuńskimi tworzyli pododdział honorowy.

 

Kolejnym przedsięwzięciem w ramach Święta był udział żołnierzy kontyngentu w części kulturalnej. W garnizonowym "Domu Żołnierza" zorganizowano wystawę  pt.  „Siły Zbrojne historia i współczesność”  a następnie w części artystycznej  koncert i występy w wykonaniu żołnierzy, kadetów liceum wojskowego i zespołu folklorystycznego gdzie zaprezentowano tradycyjne śpiewy i tańce ludowe.

 

„To bardzo ciekawe doświadczenie, mieć okazję posłuchać śpiewy ludowe i obejrzeć tradycyjne tańce rumuńskie. Niektóre elementy strojów ludowych wydają się podobne do polskich. Dzięki takim przedsięwzięciom mamy okazję lepiej poznać historię i tradycję Rumunii”- zaznaczył mł. chor. Piotr Lechert, kierownik kancelarii tajnej kontyngentu.

 

Równolegle w tym dniu, w ramach akcji ogólnokrajowej, zrealizowano projekt promujący siły zbrojne pt. "Armata la mall" czyli "Wojsko w galerii handlowej"  gdzie żołnierze 3 plutonu kompanii zmotoryzowanej wspólnie z żołnierzami Międzynarodowej Brygady przygotowali całodzienny pokaz statyczny w galerii handlowej "ElektroPutere Parc" powstałej w miejscu dawnej fabryki lokomotyw w Krajowej. Mieszkańcy odwiedzający galerię mieli okazję zapoznać się ze sprzętem kompanii zmotoryzowanej, wczuć się w rolę Dowódcy KTO Rosomak oraz porozmawiać z żołnierzami o codziennej służbie.

 

W godzinach wieczornych żołnierze Wielonarodowej Brygady Południowy-Wschód wzięli udział w wieczornej procesji na część Świętego Męczennika Dimitra, która odbyła się w Katedrze Metropolitalnej w Krajowej. Zgodnie z coroczną tradycją, po zakończeniu procesji odbył marsz z pochodniami żołnierzy Brygady, który wyruszył z głównego Placu Mihai Viteazul.

 

Duże zaangażowanie żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród władz lokalnych oraz miejscowej społeczności a także przyczyniło się do dalszego umacniania pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego w Rumunii.

 

Tekst: Oficer prasowy PKW Rumunia

Zdjęcia: kpr. Jacek Szurko, szer. Jacek Rok

‹‹ cofnij